Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama

Wypalanie traw jest nielegalne i szkodzi środowisku

Tylko w sobotę 8 marca strażacy interweniowali aż 1085 razy w związku z pożarami traw. Najwięcej zdarzeń z tym związanych odnotowano w województwie mazowieckim. Wypalanie traw jest nielegalne i podlega sankcjom prawnym.
Wypalanie traw jest nielegalne i szkodzi środowisku

Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl,

Za celowe wzniecenie ognia grozi mandat, kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Zasady te mają na celu ochronę środowiska i zapobieganie sytuacjom zagrażającym zdrowiu i życiu. Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami:

O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 1 września 2022 roku w ustawie o ochronie przyrody. Dodany został przepis Art. 130a., który mówi, że osoba, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.

Warto też pamiętać o tym, że ognia nie wolno wzniecać w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu. Za wykroczenia tego typu grozi kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 zł.

Policja apeluje o dbałość o środowisko oraz przestrzeganie przepisów prawa. Pamiętajmy, że ochrona przyrody to nasza wspólna odpowiedzialność. Reagujmy, gdy widzimy niebezpieczne działania, i unikajmy wypalania traw.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze