Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama BAIKA czyste powietrze

MEN zgodził się na drobne ustępstwa w sprawie lekcji religii

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się na pewne ustępstwa wobec Kościoła w kwestii organizacji lekcji religii w szkołach. Katarzyna Lubnauer poinformowała, że „jeśli w danej klasie wszystkie dzieci zapiszą się na lekcje religii, to nie będzie ona musiała się odbywać na pierwszej lub ostatniej lekcji”.
MEN zgodził się na drobne ustępstwa w sprawie lekcji religii

Źródło: Serwis Samorządowy PAP (samorzad.pap.pl), fot. Pixabay

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji lekcji religii dyrektor szkoły (przedszkola) może łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Resort chce też, by w szkołach publicznych od przyszłego roku szkolnego nauka religii i etyki odbywała się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
Propozycji tej sprzeciwiła się m.in. strona kościelna Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. W jej ocenie nieuzasadnione i dyskryminujące jest przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych.

-Zrobiliśmy wszystko, żeby skonsultować tę decyzję z Kościołem. Zdajemy sobie sprawę, że wymiar jednej godziny jest sensowny - powiedziała Katarzyna Lubnauer. Argumentowała, że dotychczas lekcji religii w szkole podstawowej było tyle co w sumie historii, WOS-u i edukacji dla bezpieczeństwa.

Resort zdecydował się jednak ustąpić w pewnych kwestiach. Poinformowano, że lekcja religii - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - nie będzie musiała być pierwszą lub ostatnią lekcją. 

- Jeżeli 100 proc. dzieci będzie w danej klasie chodzić na lekcje religii, to wtedy ona będzie mogła być nie pierwsza i nie ostatnia, ale to w sytuacji, w której nikt nie musi czekać, to jest podstawowy warunek - poinformowała Lubnauer.

Wiceszefowa MEN przekazała też, że w klasach I-III szkół podstawowych nie będzie możliwości tworzenia grup uczniów z różnych klas, jeżeli grupy są większe niż siedmioosobowe. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwe jest tworzenie takich grup.

Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły. Lekcje religii i etyki organizowane są na wniosek rodziców. Uczeń może chodzić na religię lub na etykę, na oba te przedmioty lub na żaden.


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAnuluj długi
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat