Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama Mazowiecka Izba Gospodarcza - CZD Ciechanów

Takich ćwiczeń w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Ciechanowie jeszcze nie było.

Studentki uczelni wraz z żołnierkami z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i sojuszniczkami z Batalionowej Grupy Bojowej eFP Poland z Bemowa Piskiego szlifowały swoje umiejętności związane z taktyczno - bojową opieką nad poszkodowanym.
Takich ćwiczeń w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Ciechanowie jeszcze nie było.

Źródło: fot. redakcja/ 5MBOT

Zgodnie ze scenariuszem nastąpił atak na żołnierzy patrolu, a jedna osoba została postrzelona. Ranna żołnierka sama zatamowała krwotok zakładając sobie stazę taktyczną. Wówczas  znajdujące się w jej  pobliżu - ale pod obstrzałem -koleżanki musiały ją ewakuować w bezpieczne miejsce. Tam żołnierka miała otrzymać pomoc od ratownika medycznego. Po zatamowaniu krwotoku, zabezpieczeniu ran i podaniu kroplówki poszkodowana  została przetransportowana do placówki medycznej.

 - Ćwiczenia to wyciąganie wniosków z tego co dzieje się na Ukrainie, ich celem jest samodoskonalenie i wymiana doświadczeń. Dziś przedsięwzięcia z zakresu medycyny pola walki ponieważ widzimy jak istotna jest szybka i umiejętna pomoc drugiemu żołnierzowi- powiedział nam płk. Paweł Lech, dowódca
5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

 W ćwiczeniach brały udział też studentki uczelni.

- Dla nich to przede wszystkim możliwość zapoznania się z medycyną pola walki. Przygotowaliśmy symulację działań zarówno na polu walki ale też w monoprofilowym centrum symulacji medycznej. To ciąg zdarzeń od postrzału do udzielenia profesjonalnej pomocy już w szpitalu  - wyjaśniła dr Ewa Wiśniewska, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych PANS.

 Spotkanie, które odbyło się we wtorek 23 kwietnia  było częścią projektu "WOMEN OF NATO".
Ćwiczeniom przyglądali się też uczniowie klas mundurowych.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze