Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Czym jest rezonans magnetyczny? Czy to badanie jest bezpieczne?

Rezonans magnetyczny, czyli MRI (magnetic resonance imaging) to badanie, które pozwala uzyskać obraz tkanek organizmu oraz narządów bez konieczności napromieniowania lub prześwietlania. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej o MRI.

Artykuł sponsorowany
2022-12-05 14:04
Czym jest rezonans magnetyczny? Czy to badanie jest bezpieczne?

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Stosowany w wielu dziedzinach medycyny rezonans magnetyczny  jest badaniem obrazowym. Wykorzystuje zjawisko oddziaływania magnetycznego na wodę, która stanowi około 70 % ludzkiego organizmu. Pod wpływem działania elektromagnesu urządzenia, protony atomów wodoru w badanym obszarze ciała zostają wzbudzone, a następnie podlegają uporządkowaniu, oddając nadmiar energii w postaci fali radiowej o określonej częstotliwości. Fala rejestrowana jest przez czujniki maszyny i na tej podstawie zostaje wygenerowany obraz cyfrowy w formie przekroju badanego obszaru. Wysoką dokładność MRI można jeszcze zwiększyć stosując środek kontrastujący.

W jakich chorobach pomocna jest diagnostyka MRI?

MRI ma bardzo szerokie zastosowanie. Pozwala zbadać najgłębsze struktury  organizmu, w tym kości i tkanki miękkie, a także przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Rezonans wykorzystuje się w szczególności w diagnostyce chorób:

  • układu kostno - stawowego;
  • układu nerwowego;
  • serca;
  • narządów wewnętrznych jamy brzusznej.

Rezonans magnetyczny pomaga zdiagnozować m.in. urazy mózgu, tętniaki naczyń mózgowych, SM, uszkodzenia rdzenia nerwowego, guzy nowotworowe czy choroby zwyrodnieniowe.

Warto podkreślić, że rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym, ponieważ urządzenie stosowane do jego wykonania nie generuje żadnego promieniowania, które mogłoby mieć negatywny wpływ na tkanki organizmu.

Jak przebiega badanie MRI? Czy wymaga szczególnego przygotowania?

Rezonansu magnetycznego nie wykonuje się osobom z niektórymi rozrusznikami serca, ferromagnetycznymi klipsami naczyniowymi, pompami leków itp. Pracę urządzenia zakłócają elementy metalowe, dlatego przed badaniem należy usunąć wszystkie metalowe ozdoby itp. Do badania nie trzeba przygotowywać się w sposób szczególny, jedynie jeśli będzie one wykonywane z użyciem kontrastu trzeba być na czczo.

Przed badaniem pacjent układany jest na specjalnym stole, który dzięki paskom i podpórkom pozwala mu pozostać w bezruchu. Stół najczęściej zostaje wsunięty w tubę, w której pacjent pozostaje podczas badania od 10 do 60 minut. Obszar poddany badaniu nagrzewa się, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Warto podkreślić, że urządzenie podczas pracy wydaje dość głośne i nieprzyjemne dźwięki.