Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Czy pompy hydroforowe wpływają na jakość wody? Jak zadbać o ich prawidłowe działanie?

Hydrofory to sprzęty często spotykane w gospodarstwach domowych i budynkach komercyjnych. Czy jednak wpływają na jakość wody? Jak sprawić, że będzie ona zadowalająca, a cała instalacja będzie pracować w sposób prawidłowy?

Artykuł sponsorowany
2023-03-17 09:00
Czy pompy hydroforowe wpływają na jakość wody? Jak zadbać o ich prawidłowe działanie?

Pompy samozasysające umożliwiają dostosowanie ciśnienia wody do potrzeb użytkowników

Hydrofor to urządzenie przeznaczone do regulacji ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Oferuje też możliwość magazynowania wody w zbiorniku. Zestaw składa się z pompy wodnej, zbiornika ciśnieniowego oraz wyłącznika ciśnieniowego wraz z osprzętem. Hydrofor pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia wody w instalacji, co zapewnia efektywne działanie jej poszczególnych elementów. Dzięki hydroforowi woda jest również równomiernie rozprowadzana po całym budynku, co zwiększa komfort użytkowania baterii, ubikacji, pralek i zmywarek we wszystkich jego częściach. Urządzenie to jest szczególnie przydatne w domach niepodłączonych do wodociągów oraz tam, gdzie ciśnienie wody w sieci jest niedostateczne.

Zbiornik ciśnieniowy – jak wybrać? Jaka wielkość zbiornika hydroforowego będzie odpowiednia?

Jednym z największych wyzwań stojących przed osobami kupującymi hydrofor jest prawidłowy dobór wielkości zbiornika. Ten parametr powinien być dopasowany do ilości zużywanej wody. W gospodarstwie domowym są ona uzależniona od liczby domowników. 4-osobowa rodzinna powinna wyposażyć się w zbiornik o pojemności co najmniej 100 litrów. Oczywiście, jeśli z jakiegoś względu zużycie wykracza poza standardowe, warto wziąć to pod uwagę i wybrać odpowiednio większy model. Jeśli szukacie wysokiej jakości elementów zestawów hydroforowych, sprawdźcie ofertę dostępną na https://www.podlane.pl/pompy-hydroforowe-cat-547.

Jak pompy hydroforowe wpływają na jakość wody? Co trzeba wiedzieć o stacjach uzdatniania wody?

Wpływ hydrofora na jakość wody jest niejednoznaczny i uzależniony od kilku czynników. Najważniejszy to z całą pewnością rodzaju zestawu. Hydrofory z ze zbiornikiem ocynkowanym nie zawsze zapewniają dostateczny poziom higieny ze względu na to, że magazynowana woda bezpośrednio styka się ze ściankami. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, by woda dostarczana do domowej instalacji miała najlepsze parametry i spełniała wszystkie normy, wybierz model membranowy, którego konstrukcja zapobiega stykaniu się wody ze ściankami. To ważne zwłaszcza w instalacjach, w których woda długo zalega w zbiorniku.

Kolejna kwestia to jakość wody pobieranej przez pompę. Jeśli źródło dostarcza wody o niskiej jakości, konieczne będzie zastosowanie poprawiających ją rozwiązań. Wybór stacji uzdatniania wody powinien być podyktowany rodzajem zanieczyszczeń (w wodzie najczęściej pojawiają się: żelazo, mangan oraz azotany) oraz budową pompy (stacja powinna być przystosowana do współpracy z danym rodzajem). 

Pompy głębinowe i hydrofory 

Użytkownicy zestawów hydroforowych powinni poznać przynajmniej podstawowe pojęcia związane z ich budową i eksploatacją. Jednym z najważniejszych jest poduszka powietrzna. Czym ona jest i jakie funkcje pełni w instalacji? Jest to element hydrofora, będący warstwą sprężonego powietrza umieszczonej w zbiorniku ciśnieniowym. Jej główną funkcją jest zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu się wody w hydroforze, a także wypychanie wody w odpowiednim momencie do dalszych części instalacji. W przypadku niedostatecznego poziomu powietrza w poduszce hydrofor będzie działał niesprawnie, co wymaga wezwania fachowca do uzupełnienia poziomu powietrza w zbiorniku. Dbanie o odpowiedni stan poduszki powietrznej i jej częste kontrole są więc bardzo istotne dla prawidłowego działania hydrofora.

Wyłącznik ciśnieniowy a zestawy hydroforowe. Sterowanie wyłącznikiem ciśnieniowym

Kolejnym ważnym elementem zestawu hydroforowego jest wyłącznik ciśnieniowy. Jego zadaniem jest utrzymywanie właściwego ciśnienia poprzez wyłączanie lub włączanie pompy w zależności od wartości tego parametru. Ustalenie ciśnienia maksymalnego i minimalnego odbywa się za pomocą specjalnej nakrętki. Ze względu na duże znaczenie, jaki element ten ma dla działania całego zestawu, jego regulację należy powierzyć specjaliście. Przestrzeganie tej zasady zapewni długą eksploatację hydroforu, dużą sprawność instalacji i wysoką jakość wody.