Pożarów traw i nieużytków przybywa z każdym dniem. To typowy scenariusz dla tej pory roku. Często są wynikiem celowego działania. - My jako agencja szczególnie przestrzegamy rolników; uczulamy rolników, aby nie wypalać traw. Są za to kary dosyć poważne, bo kary nagany, aresztu lub grzywny nawet do 20 tyś. zł. - przestrzega Janusz Głuśniewski, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ciechanowie. Te kary wynikają z prawa powszechnego.
Sama ARiMR także może ukarać rolników we własnym zakresie - By ubiegać się o płatności bezpośrednie, rolnicy są zobligowani do niewypalania gruntów rolnych. Złamanie takiego zobowiązania grozi nałożeniem kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymane płatności. Są przewidziane też kary dla świadomie wypalających grunty rolne i tu już jest zabierane 20% płatności lub całość jeśli rolnik robi to notorycznie - dodał kierownik Głuśniewski.
W ciągu 6 lat na rolników uprawiających ten proceder Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nałożyła 137 sankcji, co daje ponad 20 rocznie. Warto zaznaczyć, że wypalanie traw jest nie tylko przyczyną niechcianych pożarów, ale zabija drobne zwierzęta i niszczy mikroflorę; na pewno też nie powoduje użyźnienia gleby.