W czwartek, 11 marca odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotycząca m.in. nowych obostrzeń w województwie mazowieckim i lubuskim. - Mamy do czynienia cały czas z dynamicznym rozwojem pandemii i trwałym trendem, który przekłada się na przyspieszające obłożenie łózek w szpitalach. Sytuacja w skali całego kraju jest trudna, ale również zróżnicowana, jeśli chodzi o regiony. W skali całego kraju średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców kształtuje się na poziomie 37 średnio w ciągu ostatnich siedmiu dni - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia.
Na konferencji Adam Niedzielski przyznał, że kolejne województwa, ze średnią zachorowań na 100 tys. mieszkańców powyżej 40, to mazowieckie (47) i lubuskie (trochę poniżej 47). Dlatego od poniedziałku, 15 marca zostaną tam wprowadzone analogiczne rozwiązania jak w województwie warmińsko-mazurskim. Ograniczenia zostały wprowadzone do 28 marca. Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:
woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
woj. lubuskim – od 15 do 28 marca
Jakie zasady obowiązują w tych województwach?
We wskazanych okresach będą obowiązywały poniższe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie,
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- stoki narciarskie
- kluby fitness i siłownie
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Ważne! Od 15 marca, we wskazanych regionach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.
Do województwa mazowieckiego i lubuskiego trafi łącznie ponad 25 mln maseczek ochronnych. - W ostatnim czasie podjęliśmy decyzję o wyposażeniu mieszkańców województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego w maseczki ochronne. Każdy z mieszkańców mógł otrzymać 4 sztuki. Agencja Rezerw Strategicznych dostarczyła do wojewodów łącznie 15 mln maseczek – 9,3 mln dla regionu pomorskiego oraz 5,7 mln dla warmińsko-mazurskiego - mówił minister zdrowia.
Według zapowiedzi na Mazowsze ma trafić 21,6 mln maseczek, a 4 mln do woj. lubuskiego. - Różnica w liczbie maseczek wynika z liczby osób zamieszkujących te regiony. W nadchodzących tygodniach – zależnie od sytuacji epidemicznej – będziemy dostarczać maseczki do kolejnych województw - tłumaczy Niedzielski.