W ramach inwestycji w budynku Szkoły Podstawowej w Niedzborzu w gminie Strzegowo zostanie zamontowana pompa ciepła powietrze-woda a istniejący kocioł zostanie wymieniony na olejowy. Z kolei w szkole w Dąbrowie zaplanowano montaż pompy ciepła glikol-woda oraz wymianę instalacji centralnego ogrzewania. W obu szkołach stropodachy zostaną ocieplone styropianem.
-Dziś termomodernizacja jest bardzo ważna. Po pierwsze to rozwiązanie ekonomiczne ponieważ oszczędzamy na ogrzewaniu. Po drugie termomodernizacja przyczynia się do poprawy estetyki budynków. Po trzecie wymiana źródeł ciepła przyczynia się do poprawy jakości środowiska. Jeśli chcemy być ekologiczni, jeśli chcemy chronić klimat, musimy wprowadzać takie rozwiązania, które są skuteczne. Termomodernizacja, pompy ciepła czy fotowoltaika faktycznie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza- powiedziała Anna Brzezińska, Radna Województwa Mazowieckiego.
W wielofunkcyjnym budynku użyteczności publicznej w Strzegowie zaplanowano montaż pompy ciepła typu powietrze-woda, montaż bufora z grzałką elektryczną, wymianę grzejników oraz montaż zaworów termostatycznych Ocieplone zostaną ściany zewnętrzne i ostatni strop budynku.
- Pieniądze zostaną przeznaczone na termomodernizację dwóch szkół i budynku użyteczności publicznej. Jest to budynek w którym mieści się m.in przedszkole, ale jest również częściowo użytkowany przez dom kultury, jest tam sala ogólna i kinowa. W tamach inwestycji przewidujemy termomodernizację zewnętrzną oraz wewnętrzną wymieniając poprzednią instalację na pompy ciepła. W części tych budynków jest jeszcze piec opalany węglem, także termomodernizacja przyczyni się również do poprawy jakości powietrza w naszej gminie - dodał Krzysztof Adamczyk Zastępca Wójta gminy Strzegowo.
We wszystkich budynkach w ramach projektu zaplanowano także wymianę okien i drzwi, a także montaż instalacji fotowoltaicznej.
Całkowity koszt termomodernizacji placówek wyniesie blisko 3,5 mln. zł, kwota do finansowania to blisko 2,2 mln zł.