Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Strata realna, gdy waluta wirtualna

Są zgrupowane w tak zwanych portfelach elektronicznych, a ich posiadacze mają do nich dostęp poprzez specjalny kod. Kryptowaluty, bo to o nie chodzi, to umowne jednostki, funkcjonujące w przestrzeni wirtualnej. Kryptowalutami coraz częściej interesują się przestępcy, bo mimo, że waluty te są określane mianem „wirtualnych", ich wartość jest realna, czyli można ją przeliczyć na „prawdziwe" pieniądze - informuje podkom. Ewa Brzezińska z ciechanowskiej policji

Michał Szczyglak
2020-08-19 08:20
Strata realna, gdy waluta wirtualna

Tymi wirtualnymi walutami można płacić za usługi w Internecie, czy wymienić je na realne pieniądze. Coraz częściej stają się one formą lokaty kapitału. A to już wystarczający powód, żeby zainteresowali się nimi przestępcy.

Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie prowadzi kilka postępowań dotyczących oszustw związanych z kryptowalutami. Warto, aby ci, którzy dokonują wirtualnych transakcji, byli świadomi zagrożeń ze strony cyberprzestępców i zadbali o właściwą ochronę swoich komputerów oraz danych.

Policjanci apelują, by zachować szczególną czujność w przypadku kontaktu z osobą, która informuje nas o możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty, o konieczności instalacji aplikacji na komputerze lub telefonie, dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty lub o tym, że wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji zapewniają analitycy, którzy kontaktują się telefonicznie i pomagają w obsłudze aplikacji.

Ciechanowscy policjanci przestrzegają też, by nie udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, a także danych poufnych dotyczących kart płatniczych, skanów dowodu osobistego. Nie należy też instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej.

fot. pixabay