Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Rusza Projekt "Pies – Oczy, Ręce i Dużo Więcej". Wyszkolą 13 Niezwykłych Pomocników

Samorząd Mazowsza przeznacza 1,3 miliona złotych na niezwykły projekt, który ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Dzięki inicjatywie „Pies – oczy, ręce i dużo więcej”, doświadczona Fundacja Vis Maior Pies Przewodnik wyszkoli i przekaże potrzebującym aż 13 psów asystujących. To nie tylko psy przewodnicy dla niewidomych, ale także czworonożni pomocnicy dla osób z niepełnosprawnością ruchową, słuchową czy potrzebujących wsparcia w wykrywaniu ataków choroby.

redakcja
Dzisiaj 06:30
Mądre, pomocne, niezastąpione! 1,3 mln zł na psy asystujące
Psy asystujące to nieoceniona pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Mazowsze inwestuje w ich szkolenie.

W Polsce, kraju liczącym blisko 38 milionów mieszkańców, pracuje zaledwie około 200 psów przewodników dla osób niewidomych. To kropla w morzu potrzeb, zwłaszcza gdy porównamy się z mniejszymi Czechami, gdzie takich psów jest aż tysiąc! Widząc tę dysproporcję i ogromne zapotrzebowanie, Samorząd Województwa Mazowieckiego postanowił działać. Jako jedyne województwo w kraju, Mazowsze zainicjowało i wsparło finansowo projekt, który może stać się wzorem dla innych regionów.

Rusza właśnie inicjatywa „Pies – oczy, ręce i dużo więcej”, realizowana przez Fundację Vis Maior Pies Przewodnik. Do 2027 roku, dzięki kwocie 1,3 mln zł, fundacja kompleksowo wyszkoli i wdroży do pracy 13 psów asystujących. Co ważne, projekt wykracza poza tradycyjne postrzeganie psów-pomocników. Oprócz psów przewodników dla osób niewidomych, szkolone będą także czworonogi wspierające osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi (np. pomagając w otwieraniu drzwi czy podnoszeniu przedmiotów), słuchowymi (sygnalizując dźwięki) oraz takie, które potrafią wyczuć zbliżający się atak choroby.

„Psy asystujące to nie tylko oczy czy ręce – to niezastąpieni towarzysze życia codziennego,” podkreśla marszałek Adam Struzik. „Dają osobom z niepełnosprawnościami możliwość samodzielnego poruszania się, ale też poczucie bezpieczeństwa, niezależności i godności. Pomagają otwierać drzwi do bardziej aktywnego życia, pracy i kontaktów społecznych.”

Fundacja Vis Maior ma w tej dziedzinie ogromne, ponad 20-letnie doświadczenie. Wyszkoliła już 87 psów przewodników
i pomogła ponad 3300 osobom niewidomym. Teraz, dzięki wsparciu Mazowsza, rozszerza swoją działalność. „Ten projekt to nie tylko inwestycja w samodzielność osób z niepełnosprawnościami, ale także w ich prawo do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym,” dodaje Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa.

Szkolenie jednego psa to długotrwały i wieloetapowy proces. Psy uczą się nie tylko komend, ale przechodzą specjalistyczne treningi dopasowane do przyszłych potrzeb właściciela oraz socjalizację w rodzinach zastępczych. Plan zakłada wyszkolenie
7 psów w 2025 roku (3 przewodników i 4 asystujących) oraz kolejnych 6 w 2026 roku.

„Od lat pokazujemy, jak ogromną różnicę w życiu osoby z niepełnosprawnością może zrobić odpowiednio wyszkolony pies,” mówi Jolanta Eleonora Kramarz, prezeska Fundacji Vis Maior. „Projekt ‘Pies – oczy, ręce i dużo więcej’ to dla nas szansa na rozwój (...) Dziś nie mówimy już tylko o psach przewodnikach, ale o współpracownikach, którzy wspierają w mobilności, reagują na potrzeby zdrowotne, dają poczucie bezpieczeństwa.”

Rekrutacja do projektu jest już otwarta dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Informacje można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik oraz w mediach społecznościowych. Projekt obejmuje również wsparcie dla rodzin uczestników, aby współpraca człowieka z psem była jak najbardziej efektywna.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej