Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Rozwój usług społecznych na Mazowszu

Asystent jadący ze starszą osobą do lekarza, gdy rodzina jest w pracy, pan „złota rączka”, czy pielęgniarka przyjeżdżająca do domu – to tylko niektóre przykłady usług społecznych, jakie mogą pojawić się w mazowieckich gminach. Dzięki doradztwu, badaniom i szkoleniom prowadzonym przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej (MCPS), samorządowcy będą mogli dowiedzieć się, które usługi najlepiej pasują do danej miejscowości, jak je zorganizować i jak sfinansować. Właśnie została podpisana umowa na unijne dofinansowanie projektu, który pozwoli rozwijać na Mazowszu usługi społeczne.

redakcja
2024-02-26 16:28
Jak Mazowsze rozwija usługi społeczne?

Projekt „Dla Ciebie, dla mnie, dla nas – rozwój usług społecznych na Mazowszu” zakłada nowe podejście do rozwiązywania lokalnych problemów społecznych. Jego pełna wartość to 45,6 miliona złotych, z czego 37,6 milionów złotych pochodzi ze środków unijnych.

Przedstawiciele samorządów gmin i powiatów, ale też lokalne organizacje pozarządowe będą mogły korzystać bezpłatnie ze szkoleń, brać udział w konferencjach, spotkaniach sieciujących, a także liczyć na indywidualne doradztwo. Projekt skierowany będzie również do ośrodków wsparcia ekonomii społecznej, bo rola podmiotów z tego sektora może być nieoceniona w tworzeniu spójnego systemu usług społecznych, opartego na współpracy między samorządem, mieszkańcami i trzecim sektorem.

W ramach środków na realizację projektu przewidziano zarówno badania, jak i stworzenie informatycznego narzędzia wspomagającego planowanie usług społecznych. Przedstawiciele gmin i powiatów będą mogli liczyć na wsparcie ekspertów w tworzeniu lokalnych planów. Osoby zajmujące się poszczególnymi obszarami społecznymi skorzystają ze szkoleń kompetencyjnych, a w przypadku pracowników socjalnych – ze szkoleń specjalizacyjnych I i II stopnia.

Usługi społeczne to usługi, które są zorientowane na człowieka i są przeznaczone do zaspokajania jego życiowych potrzeb. Mają pomagać w realizacji wyzwań i wspierać w sytuacjach kryzysowych. Przyczyniają się do poprawy warunków życia i tworzenia równych szans dla wszystkich oraz zwiększają zdolność mieszkańców do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Źródło/fot : mcps