Pomysłodawcą projektu był starosta Krzysztof Bieńkowski, który wraz z Zarządem Powiatu wystąpił do dyrekcji szpitala o stworzenie takiego miejsca na terenie szpitala w Przasnyszu. Jednostka w odpowiedzi na wniosek przygotował bezpieczne miejsce, które już teraz może być pomocne w tragicznych sytuacjach.
Odsłonięcia okna dokonali Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski, Burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski, Przewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego Paweł Szczepkowski, Dyrektor Szpitala Grzegorz Magnuszewski wraz z Wicedyrektor Urszulą Maćkowską, Dyrektor PCPR Krzysztof Goś, Pełnomocnik Powiatu w zakresie Samorządowej Karty Praw Rodzin Zbigniew Makowski. Obecny był również ks. prał. Andrzej Maciejewski – proboszcz parafii Św. Wojciecha, który poświęcił Okno Życia oraz poprowadził modlitwę.
Starosta przypomniał swoją deklarację sprzed kilku miesięcy, którą złożył w odpowiedzi po zorganizowanym w Przasnyszu „czarnym marszu”. Obietnicę nieustającej pomocy władz Powiatu Przasnyskiego skierowanej do kobiet:
– My żadnej matki, jako Powiat Przasnyski, jako władze, nie zostawimy samej. Chcemy każdej matce pomóc w ciężkiej sytuacji, nawet najtrudniejszej - od początku do końca. Pamiętajcie, nigdy nie zostaniecie same, zawsze będziemy przy Was. Chcę pokazać wszystkim zdesperowanym matkom, że mogą dać swoim dzieciom drugie życie. Ja jestem ojcem czwórki dzieci, zawsze kochałem dzieci, a gdy widziałem nieszczęścia, które się zdarzały, że matki, nie raz w ciężkiej sytuacji, zostawiały te dzieci na śmietnikach i te dzieci umierały, to było straszne przeżycie– tłumaczył Krzysztof Bieńkowski.
Burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski w swoim przemówieniu pogratulował inicjatywy. Wyraził również nadzieję, że nigdy to okno nie będzie musiało być otwierane. Gdyby jednak tak się stało i zostało tam umieszczone dziecko to, jak podkreślił Burmistrz, sztab specjalistów będzie nad nim czuwać od pierwszej minuty.
Jak zapewnia Starostwo Przasnysz, pomieszczenie jest wyposażone w artykuły niezbędne do opieki nad małym dzieckiem – pieluchy, koce i ubranka. Po umieszczeniu dziecka w ogrzewanym i wentylowanym oknie odpowiednie służby otrzymują sygnał.
-Wzywane jest pogotowie, które bada malucha i przenosi go do szpitala. Równocześnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie rozpoczyna procedurę poszukiwania nowej rodziny dla tego dziecka, by jak najszybciej mogło rozpocząć nowe, bezpieczne życie. Obecni na spotkaniu Samorządowcy zgodnie podkreślili, że choć jest to niewątpliwie cenna inwestycja to mają nadzieję, że nigdy nie zajdzie potrzeba jej użycia. Jest to pierwsze takie okno na terenie północnego Mazowsza, najbliższe jest w Warszawie i Płocku oraz na północy w Olsztynie. Zostało ono usytuowane w portierni przy wjeździe na teren Szpitala w Przasnyszu – od strony Urzędu Skarbowego-czytamy na facebookowej stronie Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.