Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Nowe oddziały mundurowe w szkołach ponadpodstawowych: rusza nabór wniosków

Organy prowadzące szkoły ponadpodstawowe mają czas do 31 stycznia 2025 roku na złożenie wniosków o utworzenie oddziałów o profilu mundurowym. To szansa na przygotowanie uczniów do służby w Policji lub Straży Granicznej.

Sam Janowska
Wczoraj 14:00
Szkoły ponadpodstawowe mogą tworzyć klasy mundurowe
Finansowanie oddziałów mundurowych będzie realizowane głównie ze środków przeznaczonych na zadania oświatowe organu prowadzącego
1 Zdjęć

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) ogłosiło nabór wniosków na utworzenie oddziałów o profilu mundurowym w szkołach ponadpodstawowych. Organy prowadzące zarówno publiczne, jak i niepubliczne placówki mają czas do 31 stycznia 2025 roku na złożenie odpowiednich dokumentów. Wzory wniosków oraz szczegółowe wymagania formalne są dostępne na stronie internetowej MSWiA.

Aby uzyskać zezwolenie na utworzenie oddziału mundurowego, konieczne jest uzyskanie opinii właściwego kuratora oświaty, Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej. Decyzję administracyjną w tej sprawie wydaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Finansowanie oddziałów mundurowych będzie realizowane głównie ze środków przeznaczonych na zadania oświatowe organu prowadzącego. Dodatkowo, minister może przyznać dotację celową dla szkoły z takim oddziałem. Zajęcia będą prowadzone we współpracy z jednostkami Policji i Straży Granicznej, co zapewni wysoki poziom kształcenia.

Absolwenci oddziałów mundurowych, którzy w ciągu 3 lat od ukończenia nauki zdecydują się na służbę w Policji lub Straży Granicznej, mogą liczyć na zwolnienie z testu wiedzy. Jeśli w ostatnim roku nauki zdali test sprawności fizycznej, nie będą musieli go powtarzać podczas rekrutacji. Dodatkowo, pozytywne przejście postępowania kwalifikacyjnego daje im pierwszeństwo w przyjęciu do służby.

Wprowadzenie oddziałów mundurowych do systemu edukacji jest efektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 roku, dokonanej ustawą z 1 października 2024 roku. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie młodzieży podjęcia służby w formacjach mundurowych oraz powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej.

policja.pl
1