Tegoroczne obchody rozpoczną się w piątek 26 sierpnia koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który wystąpi na estradzie w parku miejskim o godzinie 17:00. Tego samego dnia o godzinie 20:00 na dziedzińcu mławskiego Oddziału Archiwum Państwowego (ul. Narutowicza 3) odbędzie się prezentacja reportaży historycznych w formule kina plenerowego.
Obchody rocznicowe zbiegają się w czasie z promocją Mławskiego Szlaku Turystycznego, który będzie wiódł – fragmentami – po śladzie Szlaku Bitwy pod Mławą stworzonego w latach 80. ubiegłego wieku. Osobom, które łączą pasje historyczną i turystyczną, proponujemy wspólną wędrówkę lub przejażdżkę (wersja dla rowerzystów!) odcinkiem szlaku. Marsz startuje o godzinie 10:00 z parkingu przy Rondzie Flagi Polskiej (skrzyżowanie Alei Marszałkowskiej oraz ulicy Kopernika). Grupa piechurów przejdzie przez las, odwiedzi kilka ciekawych miejsc na szlaku i wysłucha opowieści członków Stowarzyszenia Mława – Miasto Zabytkowe, reprezentantów Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej i Nadleśnictwa Dwukoły. Wędrówka zakończy się w Mauzoleum Żołnierzy Września, skąd autobusy przewiozą grupę do centrum miasta.
Grupa rowerzystów natomiast pod przewodnictwem przedstawiciela PTTK przejedzie 35-kilometrową trasę i zakończy wyprawę również w centrum Mławy. Warto dodać, że wraz ze szlakiem powstała aplikacja na smartfony, dzięki której osoby przemierzające wyznaczoną trasę będą mogły zdobywać punkty i wymieniać je w przyszłości na odznaki.
Tych, którzy wolą uczcić pamięć Bitwy pod Mławą w centrum miasta, mogą przyjść w sobotę 27 sierpnia od godziny 12:00 do mławskiego parku. Tego dnia ogród miejski przeniesie wszystkich w czasie, do 1939 roku. Od 12:00 czynne już będą stoiska zorganizowane przez mławskie jednostki. Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z członkami Grupy Cywile Mława pokaże szkołę sprzed 1939 roku i będzie uczyła dzieci m.in kaligrafii. Miejski Dom Kultury w Mławie z harcerzami pokaże najmłodszym mieszkańcom przedwojenne zabawy, a Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej zaprosi dzieci na warsztaty i opowie m.in. o tym, co żołnierz nosił w plecaku. Pomoże wykonać też własny nieśmiertelnik.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ze strażakami z OSP zaprosi na żołnierski tor przeszkód dla dzieci i pokaz pierwszej pomocy, a w stoisku Jacka Mianowskiego, zarówno duzi, jak i mali będą mogli sprawdzić swoją celność strzelecką.
W parku swoje stoiska będą malały również Nadleśnictwo Dwukoły, PTTK, Mława Miasto Zabytkowe oraz Miasto Mława i gminy – partnerzy miasta w projekcie budowy szlaku: Lipowiec Kościelny, Iłowo-Osada, Szydłowo oraz Wieczfnia Kościelna.
Na trawnikach będą się pasły konie, które będzie można podziwiać w pokazie musztry i jeździectwa o godzinie 14:30. Przed parkiem – swój sprzęt i stoiska promocyjne ustawią żołnierze Wojska Polskiego oraz handlowcy, rzemieślnicy i sprzedawcy antyków.
Od 12:00 będą wyświetlane filmy i różne produkcje związane z Bitwą pod Mławą i jej rekonstrukcjami. Na godzinę 15:00 zaplanowany jest pokaz pierwszego filmu długometrażowego – „Miasto 44”, na 19:00 – ostatniego – „Biegnij, chłopcze, biegnij”. Około 17:30 - koncert „Zakazane piosenki” i wspólne śpiewanie znanych piosenek wojskowych z chórem Cantare w formule karaoke.
Dla głodnych będzie prawdziwa wojskowo-strażacka grochówka!