– Możecie być z siebie dumni, gdyż uczestniczycie w projekcie kompleksowej ochrony żubra w Polsce. Dla nas też jest to sprawa wyjątkowa, gdyż Nadleśnictwo Dwukoły należy do nielicznych nadleśnictw w Polsce, które w tym programie uczestniczą. Jest ich w tej chwili dwadzieścia pięć. Zbliża się koniec naszej inwestycji i żubry będą oczekiwane w zagrodzie przed świętami. Sam konkurs ma też wyjątkowe znaczenie w tym roku, ponieważ tak się składa, że obchodzimy w nim stulecie restytucji żubra – mówił w czwartek 9 listopada podczas uroczystości w kinie Kosmos Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki.
Zanim biorące udział w konkursie szkoły otrzymały na scenie podziękowania za zaangażowanie i zebranie ilości żołędzi i kasztanów, która wręcz przerosła oczekiwania organizatorów (w sumie 18 261,40 kg – część tej puli, która przewyższała potrzeby oraz możliwości magazynowe Pokazowej Zagrody Żubrów w Mławie, postanowiono przekazać celem dokarmiania zwierzyny leśnej również w innych miejscach w kraju), licznie przybyłym do kina reprezentantom szkół wyświetlono interesujący film dokumentalny poświęcony żubrom. Nagrody i wyróżnienia otrzymały szkoły, które zebrały największe ilości kasztanów i żołędzi. Były to:
- I miejsce – SP nr 6 w Mławie – 3400 kg
- II miejsce – SP w Wieczfni Kościelnej – 2821 kg
- III miejsce – ZPO nr 1 w Mławie – 1700 kg
- I wyróżnienie – SP nr 2 w Mławie – 1179 kg
- II wyróżnienie – SP w Wyszynach Kościelnych – 1131 kg
– Bardzo dziękuję wszystkim dyrektorom, nauczycielom, wychowawcom, którzy się zaangażowali w ten proces zbierania i gromadzenia kasztanów i żołędzi. Bardzo dziękuję Wam, drodzy uczniowie szkół z Mławy i z powiatu mławskiego. Oczywiście również waszym rodzicom, bo bez nich by się to nie odbyło. Gorące brawa dla was wszystkich oraz wielki szacunek i uznanie za to, co zrobiliście – zwracał się do obecnych Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.
Na koniec uroczystości o Pokazowej Zagrody Żubrów w Mławie opowiedział, posiłkując się prezentacją multimedialną, starszy specjalista SL ds. ochrony przyrody Jacek Folborski. Całe spotkanie poprowadziła specjalistka SL ds. ochrony przyrody Magdalena Borkowska, zaś uświetnił je swoją obecnością i grą zespół sygnalistów Nadleśnictwa Dwukoły.