Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Las płotem podzielony, czyli jak zatrzymać mazowieckie dziki

Blisko 35-cio kilometrowy płot na styku województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego ma zahamować przemieszczanie się dzików i tym samym rozprzestrzenianie ASF. Na jego budowę wydano 700 tys zł.

red
2021-01-12 11:07
Las płotem podzielony, czyli jak zatrzymać mazowieckie dziki

Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski związane z budową ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych, wraz z niezbędnymi bramami i furtkami. Ogrodzenie ma zahamować przemieszczania się zwierzyny w związku z rozprzestrzenianiem się ASF (afrykańskiego pomoru świń) z woj. mazowieckiego na woj. świętokrzyskie. Prace prowadzone były na wniosek wojewody świętokrzyskiego, a środki na ich realizację pochodziły z Funduszu Leśnego. Zgodnie z zawartymi przez nadleśnictwa umowami, całość była gotowa z końcem grudnia.

Długość ogrodzenia to 24 km na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Starachowice i 10 km na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Ogrodzenie zostało wykonane w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny, z koniecznymi modyfikacjami uzgodnionymi pisemnie z wojewodą świętokrzyskim. - Polegają one na zamontowaniu w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej żerdzi zabezpieczających oraz na tym, że zamiast słupków rozstawionych co 4 m są one ustawione gęściej - co 2 m. W ciągu ogrodzenia zbudowane zostały także bramy umożliwiające komunikację i realizację prac z zakresu gospodarki leśnej - wymienia Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu