Wyjątkowe Wydarzenie Naukowe w Mławie
Mława przygotowuje się na jedno z najważniejszych wydarzeń roku – konferencję naukową z okazji 500-lecia urodzin Stanisława Grzepskiego. To niezwykłe święto odbędzie się w Sali na Dachu Miejskiego Domu Kultury w czwartek, 5 grudnia 2024 roku, rozpoczynając się o godzinie 10:00. Konferencja przyciągnie wykładowców z renomowanych polskich ośrodków akademickich, takich jak Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy.
Nowa Edycja „Geometrii” Grzepskiego – Premiera
Jednym z głównych punktów konferencji będzie premiera nowego wydania słynnej „Geometrii” Stanisława Grzepskiego. To pierwszy polskojęzyczny podręcznik geometrii, który został uwspółcześniony i uproszczony, aby uczynić go bardziej dostępnym dla współczesnych czytelników. „Dzięki nowej edycji, literatura staropolska staje się przystępna dla każdego, kto pragnie zgłębić tajniki geometrii bez wcześniejszej znajomości renesansowych tekstów” – mówi jeden z organizatorów konferencji.
Dwie Bloki Tematyczne pełne Wiedzy
Konferencja podzielona będzie na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich skupi się na realiach Mławy, Mazowsza, Rzeczpospolitej i Europy w czasach Grzepskiego, natomiast drugi skoncentruje się na życiu, dorobku i inspiracjach samego Stanisława Grzepskiego. Prelegenci przedstawią swoje referaty, które dostarczą uczestnikom głębokiego wglądu w historię i naukę tamtych czasów.
Dodatkowe Atrakcje dla Uczestników
Oprócz głównych punktów programu, uczestnicy konferencji będą mogli obejrzeć film mławskiej młodzieży o życiu Stanisława Grzepskiego oraz zwiedzić wystawę poświęconą bohaterowi, przygotowaną dzięki zaangażowaniu Ewy Luks z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Dodatkowo, liczba bezpłatnych egzemplarzy nowej „Geometrii” jest ograniczona, więc warto być punktualnym!
Konferencja będzie miała charakter otwarty, co oznacza, że każdy zainteresowany może wziąć w niej udział. To doskonała okazja dla miłośników nauki, badaczy historii oraz wszystkich, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę o jednym z najważniejszych humanistów renesansu.