Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Fundusz Wsparcia Mediów Lokalnych - marszałek Struzik apeluje do premiera

Apel o utworzenie Funduszu Wsparcia Mediów Lokalnych ponawia Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W piśmie do premiera Donalda Tuska i minister kultury Hanny Wróblewskiej argumentuje, że tylko takie rozwiązanie może realnie wzmocnić media lokalne i zapewnić im niezależność.

redakcja
Dzisiaj 18:00
Ratujmy lokalne media!
Media lokalne w kryzysie - potrzebny Fundusz Wsparcia.

Samorządowcy z całej Polski, w tym Związek Województw RP, od dawna postulują o wprowadzenie rządowego funduszu na wzór krajów zachodnioeuropejskich. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło jednak tę propozycję, argumentując, że nie planuje wprowadzania mechanizmów wsparcia finansowego dla mediów niezależnych.

– Tylko takie rozwiązanie może realnie wzmocnić media lokalne, zwiększyć ich niezależność finansową, redakcyjną i rozwój technologiczny – przekonuje marszałek Adam Struzik. – Ograniczony lokalny rynek reklamowy i kryzys prasy drukowanej sprawiają, że wielu lokalnych wydawców bez takiego wsparcia nie utrzyma się na rynku.

Media lokalne, zwłaszcza prasa drukowana, borykają się z wieloma problemami, takimi jak rosnące ceny papieru i trudna sytuacja ekonomiczna. Instytucje rządowe często pomijają je przy realizacji kampanii informacyjnych.

– Rola mediów lokalnych i regionalnych jest nie do przecenienia – podkreśla marszałek Struzik. – Są filarem demokracji lokalnej i kluczowym czynnikiem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. To właśnie w nich toczy się lokalna debata publiczna.

Podczas I Kongresu Mazowieckich Mediów Lokalnych, zorganizowanego przez samorząd Mazowsza, idea Funduszu Wsparcia Mediów Lokalnych spotkała się z jednogłośnym poparciem. Przedstawiciele mediów lokalnych i regionalnych zgłaszali też własne postulaty, w tym przyznanie prasie zerowej stawki VAT.

Kontrowersje budzi również propozycja resortu kultury dotycząca likwidacji niskonakładowych biuletynów samorządowych. Ministerstwo twierdzi, że mają one negatywny wpływ na funkcjonowanie niezależnej prasy lokalnej.

– Szkopuł w tym, że nie bardzo wiadomo, na czym ów negatywny wpływ miałby polegać – mówi marszałek Struzik. – Nie potwierdzają go także badania medioznawcze. Biuletyny samorządowe są źródłem informacji o tym, czym żyje lokalny samorząd.

Władze Mazowsza proponują opracowanie Kodeksu Dobrych Praktyk w zakresie wydawania prasy samorządowej, który kładłby nacisk na rzetelność wydawnictw i ich publiczną rolę.

Likwidacja mediów samorządowych ograniczyłaby wolność słowa i kompetencje samorządów, a także pogłębiłaby wykluczenie komunikacyjne części mieszkańców.

UMWM, fot. Radio Rekord Mazowsze