To o blisko 20 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy, których jest prawie 195 tys. Na drugim miejscu są Białorusini (51 tys.), a na trzecim Hindusi (9 tys.).
Rosnąca liczba legalnie pracujących obcokrajowców w Polsce
Dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione legalnie, czyli takie, od których pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci cudzoziemcy pracujący na umowę o dzieło lub nielegalnie. Rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim, Wojciech Ściwiarski, podkreśla, że rzeczywista liczba obcokrajowców pracujących w Polsce może być znacznie większa.
Cudzoziemcy zakładają w Polsce firmy
Coraz więcej cudzoziemców decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej w Polsce. Na koniec 2024 roku w województwie mazowieckim zarejestrowano ponad 26 tys. cudzoziemskich firm. Najwięcej z nich prowadzą obywatele Ukrainy (11,2 tys.) i Białorusi (6 tys.).
Wpływ na gospodarkę
Obcokrajowcy w Polsce to nie tylko pracownicy, ale także przedsiębiorcy, którzy tworzą nowe miejsca pracy i przyczyniają się do rozwoju gospodarki
Liczba legalnie pracujących cudzoziemców w Polsce rośnie z roku na rok. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Coraz więcej obcokrajowców decyduje się na założenie własnej firmy w Polsce.