Maj w Opinogórze Górnej obfituje w kulturalne atrakcje, a Gminna Biblioteka Publiczna staje się epicentrum wiedzy
i literackich emocji. Przed nami dwa wydarzenia, których nie można przegapić – jedno już jutro, drugie w nadchodzącym tygodniu.
Mazowsze Pod Okupacją: Historyczna Podróż Już Jutro!
Wielbiciele historii regionalnej powinni zarezerwować sobie czas już dziś, 9 maja, o godzinie 17:00. Właśnie wtedy
w Gminnej Bibliotece Publicznej w Opinogórze Górnej rozpocznie się prelekcja z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Gościem biblioteki będzie dr Zbigniew Ptasiewicz, który wygłosi wykład pt. „Północne Mazowsze w polityce okupacyjnej III Rzeszy”. Jak czytamy w zaproszeniu, "podczas spotkania zostaną omówione najważniejsze elementy niemieckich planów wobec rejencji ciechanowskiej", w tym tak kluczowe aspekty jak przebudowa miast i wsi, zmiany
w rolnictwie, polityka germanizacyjna, rozwój infrastruktury wojskowej oraz tragiczne działania eksterminacyjne. To doskonała okazja, by "przybliżyć realia okupacyjnej rzeczywistości" i zastanowić się nad losami naszego regionu. Organizatorzy podkreślają, że "spotkanie to stanowi okazję do pogłębionej refleksji nad dziejami naszej państwowości". Wstęp jest bezpłatny, więc tym bardziej warto skorzystać z tej edukacyjnej propozycji.
Spotkanie z Twórcą Bestsellerowych Kryminałów: Piotr Kościelny w Opinogórze
Natomiast we wtorek, 13 maja 2025 roku, o godzinie 17:00, miłośnicy mocnych wrażeń literackich będą mieli okazję spotkać się z Piotrem Kościelnym. Ten ceniony autor, którego książki takie jak "Zwierz", "Dom", "Łowca", "Szymek" czy "Tranzyt" zdobyły rzesze fanów, pojawi się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej. Spotkanie, organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), będzie szansą, by "porozmawiać z autorem o tym, skąd czerpie pomysły na swoje książki, jak wygląda jego proces twórczy". Piotr Kościelny znany jest z tego, że "z odwagą literacką porusza tematy niewygodne", a jego powieści "zmuszają czytelnika do refleksji nad granicami moralności, sprawiedliwości i milczenia". Czy literatura może zmieniać sposób, w jaki patrzymy na świat? To pytanie z pewnością padnie podczas spotkania.