Miasto Ciechanów, wspólnie z lokalnymi instytucjami kultury i partnerami, przygotowało na sobotę 17 maja wyjątkową ofertę w ramach międzynarodowego święta muzeów, ustanowionego przez UNESCO. Noc Muzeów to nie tylko okazja do bezpłatnego zwiedzania wystaw, ale też udziału w spektaklach teatralnych, pokazach naukowych i wydarzeniach plenerowych.
W inicjatywę włączyły się: Park Nauki Torus, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Dodatkowo wydarzenia będą miały miejsce na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich. Dla ułatwienia mieszkańcom i turystom dostępu do oferty kulturalnej, miasto uruchomi specjalne bezpłatne autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej.
W ramach Nocy Muzeów bezpłatne autobusy będą kursowały trasami łączącymi: Zamek, Park Nauki Torus i Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (godziny: 18.30–22.30), a także z centrum miasta do Opinogóry (odjazdy: 16.20, 18.00; powroty: 21.00, 22.10).
Na uczestników czeka prawdziwa uczta kulturalna. W Parku Nauki Torus odbędzie się pokaz naukowy o godz. 19.00 (prowadzenie: Paweł Piszczałka), otwarta będzie wystawa interaktywna z 40 eksponatami, a kawiarnia będzie czynna do 22.00.
Muzeum Szlachty Mazowieckiej zaprosi do zwiedzania Zamku Książąt Mazowieckich, gdzie na dziedzińcu odbędą się walki rycerskie i pokaz uzbrojenia (18.00–23.00).
W Gołotczyźnie poza wystawami odbędzie się koncert z cyklu „Muzyka Świata w Mazowieckim Dworze” (19.00) oraz wieczorny pokaz Teatru Ognia Versus (21.00).
Prawdziwą perełką będzie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gdzie o godz. 19.00 Teatr Dramatyczny z Płocka zaprezentuje „Zemstę” Aleksandra Fredry. Ponadto od godz. 15.00 zaplanowano zajęcia edukacyjne: wizytę w pracowni konserwatorskiej, spacer dendrologiczny, warsztaty plastyczne dla dzieci oraz historyczne oprowadzanie po wystawach i cmentarzu.
Ekspozycje muzealne będzie można zwiedzać bezpłatnie w godzinach 18.00–22.00. W Opinogórze zobaczymy m.in. wystawy: „Kobiety XIX wieku”, „Malarstwo polskie XIX wieku”, „Zygmunt Krasiński i jego najbliżsi” oraz „Muzealna biblioteka – od starodruków po książki w sieci”.