Raciąż szykuje się do wyjątkowego jubileuszu! Dokładnie 600 lat temu, 29 grudnia 1425 roku, książę mazowiecki Ziemowit IV nadał osadzie prawa miejskie na prawie chełmińskim. Był to moment przełomowy, który zapoczątkował rozwój Raciąża jako jednego z ważniejszych miast na Mazowszu. Przez sześć wieków miasto przeżywało swoje wzloty
i upadki, włącznie z utratą i odzyskaniem praw miejskich. Teraz, aby uczcić tę okrągłą rocznicę, mieszkańcy przygotowują niezwykłe wydarzenie.
Już 7 czerwca (sobota) odbędzie się Korowód Dziejów Raciąża. Barwny pochód wyruszy spod Wodnej Góry o godzinie 11:00 (zbiórka o 10:30) i przejdzie na Plac Adama Mickiewicza.
W korowodzie wezmą udział mieszkańcy w każdym wieku – dzieci, młodzież i dorośli, przebrani w stroje z różnych epok. Na czele staną książęta mazowieccy z dworem (w te role wcielą się przedszkolaki!), za nimi podąży polska szlachta (Młodzieżowa Rada Miasta i samorządowcy). Nie zabraknie odniesień do czasów Księstwa Warszawskiego, powstań narodowych (Zespół Szkół w Raciążu), I wojny światowej (STO Raciąż), dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej (stowarzyszenia seniorów i mieszkańcy). Szkoła Podstawowa przypomni czasy PRL-u, aranżując pochód pierwszomajowy z dawnymi zakładami pracy. Całość zamkną służby mundurowe i współcześni raciążanie. - To będzie niezwykła podróż w czasie, od średniowiecznych książąt po współczesność – zapowiada Magdalena Grzywacz, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, zaangażowana w organizację wydarzenia.
Finał korowodu odbędzie się na scenie przed ratuszem. Tam każda z grup historycznych zostanie zaprezentowana publiczności. "Kulminacją będzie symboliczne odtworzenie nadania praw miejskich, wystrzał z średniowiecznej bombardy i wspólne świętowanie na Placu Mickiewicza" – dodają pomysłodawcy. Uczestnicy odśpiewają miastu symboliczne "1000 lat" (nawiązując do tradycyjnego "100 lat") i podzielą się urodzinowym tortem.
Po części oficjalnej rozpocznie się wielki piknik rodzinny. Na mieszkańców czekać będą liczne atrakcje: dmuchańce dla najmłodszych, warsztaty (garncarskie, tkackie, rękodzieła), strzelanie z łuku, wybijanie pamiątkowych monet, a także stoiska gastronomiczne. Na scenie zaprezentują się lokalni artyści.
Wyjątkowym elementem obchodów będzie pamiątkowa księga, do której każdy będzie mógł się wpisać. W sierpniu, wzbogacona o zdjęcia z uroczystości, zostanie ona zamknięta w kapsule czasu jako wiadomość dla przyszłych pokoleń mieszkańców Raciąża.
Organizatorzy zachęcają wszystkich mieszkańców i gości do aktywnego udziału w Korowodzie Dziejów Raciąża.