Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Znamy oficjalne wyniki konkursu literackiego „Liber Mazovia! Zaskoczeni?

Znamy już oficjalne wyniki „Liber Mazovia”- konkursu na najlepszą książkę roku, wydaną na Północnym Mazowszu. Kto w tym roku wygrał?

Michał Wulczyński
2021-04-07 12:59
Znamy oficjalne wyniki konkursu literackiego „Liber Mazovia!

Za nami dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu. Nagrodę w konkursie otrzymują publikacje, które wyróżniają się na tle innych i dotyczą północnego Mazowsze. 

- W tym roku książka ta okazała się nie tylko najciekawszą, najbardziej wartościowąKapituła się zebrała i jednogłośnie podjęła decyzję o przyznaniu nagrody dla książki pt:”Aktywność społeczno-gospodarcza ziemian guberni płockiej w latach 1865-1914″ autorstwa dr. Bogumiły Umińskiej. Ta publikacja jest przeznaczona dla zawodowych historyków, ale też dla nieprofesjonalnych regionalistów. Książka znajduje się w naszej czytelni. Pani Bogumile serdecznie gratuluję-powiedziała w rozmowie z naszym portalem Wiesława Tybychowska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie.

W tym roku wpłynęło oceny przez komisję konkursową wpłynęło ponad 50 egzemplarzy. Na stronie jednej z ciechanowskich instytucji kultury pojawiła się krótka recenzja książki.

"Praca ma charakter problemowy, wieloaspektowy, ale zachowuje też układ chronologiczny. Omawia zaangażowanie ziemian guberni płockiej – w większości absolwentów wyższych uczelni rolniczych, prawniczych i ekonomicznych, na polu społeczno-gospodarczym i modernizacji polskiego rolnictwa. Aspekt ten został przedstawiony poprzez pryzmat ich udziału w wielu organizacjach społecznych o charakterze rolniczym, w tym także naukowo-badawczym, spółdzielczym i bankowym. Zaprezentowane zmiany, zachodzące w gospodarowaniu folwarków ziemskich w latach 1864-1914 poprzedzone są analizą historii osadnictwa na tym terenie aż po przełom XIX i XX w. Dla zobrazowania przestrzeni terytorialnej aktywności ziemian, dokonano pewnej charakterystyki guberni płockiej."-czytamy na stronie Muzeum Szlachty Mazowieckiej.

Fot. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie/Facebook