Sytuacja dotyczy przede wszystkim bloków podłączonych do kotłowni zasilanych gazem, ale też tych, które spalają węgiel. To skutek podwyżek cen obu paliw, ale też zwiększenia podatku VAT na gaz z 0 proc. do 23 proc.
-Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski spotkał się 14 grudnia 2022 r. z prezesami i zarządami spółdzielni „Zawkrze” oraz PEC-u (Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej). Rozmawiano m.in. o podwyżkach cen węgla oraz gazu i ich wpływie na wysokość czynszów płaconych przez mławian.-- poinformował Urząd Miasta Mława.
Burmistrz poprosił, żeby zarządy „Zawkrza” i PEC-u porozumiały się.
– Szukajcie najkorzystniejszych rozwiązań dla mieszkańców, żeby wzrost cen był jak najniższy – zaapelował burmistrz. – Jeżeli uznacie, że to będzie dobrym rozwiązaniem, jestem gotowy przekazać spółdzielni spółkę PEC za złotówkę – zadeklarował szef miasta.
Prezes spółki Krzysztof Jaros zaproponował spółdzielni rozwiązanie w postaci tymczasowego wypowiedzenia umów dzierżawy kotłowni gazowych PGNiG Termice i podpisanie umów dzierżawy ze spółdzielnią. Korzyści są takie, że PGNiG i PEC są traktowane jako przedsiębiorca i płacą w związku z tym taryfy kształtujące się dziś na poziomie 700-800 zł netto/MWh.
-W przypadku dzierżawy kotłowni przez spółdzielnię lub TBS, potencjalnie możliwa jest sprzedaż gazu w tzw. taryfie domowej, która aktualnie wynosi 200 zł netto/MWh.Dodajmy, że to rozwiązanie okresowe, ponieważ system rządowy wsparcia taryfy domowej wygasa i np. za rok sytuacja ulegnie odwróceniu i ponownie (tak jak już było w przeszłości) taryfa biznesowa będzie niższa od domowej.- dodaje mławski ratusz.