Gołębie, gawrony czy kawki od lat towarzyszą człowiekowi, przystosowały się do życia w miastach, tych największych w Polsce jak Warszawa czy Kraków, ale też mniejszych. Jak się okazuje gołębi i krukowaty problem zawitał również do Ciechanowa i trafił w formie interpelacji do Urzędu Miasta Ciechanów. 26 kwietnia złożyła ją Radna Rady Miasta, Magdalena Grelik-Grodecka. Poniżej publikujemy tej treść.
Na wniosek i prośbę mieszkańców składam interpelację w sprawie oczyszczenia z ptasich odchodów ławek, tablic informacyjnych, chodników, ścieżek rowerowych, przystanków autobusowych, znajdujących się przy ulicy Sienkiewicza oraz znalezienie bezpiecznego dla ptaków systemu rozwiązań ograniczających nadmierne zanieczyszczenie tej ulicy. Warto podkreślić, że temat ten jest bardzo poważny, nie tylko ze względu na estetyczny wygląd ulicy, która, jak wiemy jest wizytówką naszego miasta, ale także z powodów sanitarnych. Bowiem ptasie odchody mogą być źródłem wielu bakterii i drobnoustrojów, które są niebezpieczne dla ludzi- czytamy w treści interpelacji złożonej przez Magdalenę Grelik-Grodecką.
10 maja Urząd Miasta Ciechanów na interpelację odpowiedziało. W uzasadnieniu miasto zapewniło, że prace porządkowe na ul. Sienkiewicza zostaną zintensyfikowane. Miasto mając na celu dobro i mieszkańców i ptaków, zleci wykonanie ekspertyzy ornitologicznej.
-Zaproponowane rozwiązania zostaną przeanalizowane, a następnie w miarę możliwości wdrożone przy uwzględnieniu, że każda metoda ewentualnego płoszenia wymaga uzyskania zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Należy mieć na uwadze, że zgodnie z zapisami rozporządzenia z dnia 16 grudnia 201 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt powrzechnie występujące w mieście takie jak np. kawki, kukułki, wróble, szpaki, mazurki, sikory, oknówki- objęte są ochroną ścisłą, zaś kawki, gawrony i wrony- ochroną częściową- poinformowała Sekretarz Miasta Adrianna Saganek.
Pełną treść odpowiedzi miasta znajdziecie poniżej.