Konferencja wpisała się w priorytet Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2024/2025, jakim jest edukacja prozdrowotna w szkole. Jak podkreśliła Teresa Stryjewska, nauczyciel konsultant z MSCDN i współorganizatorka wydarzenia, inicjatywa ma na celu szerzenie wiedzy o transplantologii, zwłaszcza wśród młodych ludzi. "Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych, prawie już dorośli ludzie, niektórzy już pełnoletni, są celowo zapraszani, ponieważ to są osoby, które wkraczają w dorosłe życie, podejmują decyzje," mówiła Stryjewska, dodając, że "świadomy obywatel powinien taką wiedzę też posiadać."
Dr n. med. Ewa Wiśniewska, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych PANS w Ciechanowie, zaznaczyła, że tego typu spotkania mają w uczelni długą tradycję. "Już od ponad 15 lat spotykamy się tutaj ze środowiskiem uczniów szkół średnich, nauczycieli, ale również studentów. Kształcimy medyków na naszym kierunku. Jest to takie oczywiste, że chcemy kształtować również postawy dotyczące tak ważnej procedury ratującej życie."
Podczas konferencji głos zabrali eksperci oraz osoby bezpośrednio dotknięte tematem transplantacji, dzieląc się swoją wiedzą i osobistymi doświadczeniami.
Głos Dawcy i Biorcy – Osobiste Świadectwa
Agnieszka Kołakowska, która była dawcą nerki dla swojej córki, podzieliła się swoją historią. "Dzisiaj byłam prelegentką i tak naprawdę był poruszony temat dotyczący przeszczepów rodzinnych, dawstwa," wyjaśniła. Zapytana o swoje stanowisko wobec transplantologii, odpowiedziała bez wahania: "Zdecydowanie popieram. Samo hasło dzisiejszego spotkania, transplantacja dar życia Jestem na tak, świadczy o tym, że jest to dla drugiego człowieka po prostu szansa na nowe życie."
Jej córka, Martyna Kołakowska, która otrzymała nerkę od mamy, opowiedziała młodzieży o życiu po przeszczepie. "Moja rola polegała na przedstawieniu młodzieży oraz moim rówieśnikom jak wygląda życie po przeszczepie nerki, jak ono się zmieniło od momentu przeszczepu," mówiła Martyna. Podkreśliła również, że chciała "powiedzieć swoim rówieśnikom, że przeszczepy to nie jest nic strasznego."
Aspekty Etyczne, Prawne i Medyczne
Dr Ewa Wiśniewska zwróciła uwagę na złożoność tematu transplantacji. "Temat transplantacji jest tematem bardzo ważnym ze względów etycznych, ze względów społecznych, ze względów medycznych. Jest to sytuacja trudna. Jest to wyzwanie dla medyków... ale również jest to sytuacja trudna dla rodzin pacjentów." Podkreśliła, jak ważne jest "kształtować świadomość, żeby kształtować takie pozytywne nastawienie i taką refleksję na temat tego, co ewentualnie może się stać po mojej śmierci."
Dorota Zielińska, koordynator transplantacyjny w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA i psychoterapeutka, odniosła się do etycznego wymiaru transplantacji: "Transplantacje to jest taki szczególny wycinek gdzie ktoś musi umrzeć, żeby uzyskał życie ktoś. Ale jeśli chodzi o etykę, to jest to jedna z najlepszych metod leczenia schyłkowej niewydolności narządów i nie mamy innej. Wobec tego dyskusje, czy to jest etyczne, czy nieetyczne, pewnie powinny zejść na dalszy plan, bo to jest zastanawianie się nad tym, czy etyczne jest ratowanie komuś życia."
Krzysztof Zając, koordynator wojewódzki Poltransplantu, przybliżył obecną sytuację transplantologii w Polsce. "Wydaje nam się, że po liczbach i po statystyce... ta transplantologia w Polsce się bardzo dynamicznie rozwija. Coraz więcej narządów przeszczepiamy, coraz większej liczbie chorych możemy pomóc," stwierdził. Zaznaczył, że "2024 rok był rekordowym rokiem, jeśli chodzi o liczbę przeszczepionych narządów w Polsce. Ponad 2200 transplantacji. To jest o ponad 200 więcej niż w roku ubiegłym, czyli 2023." Odniósł się także do aspektu prawnego: "W Polsce obowiązuje zgoda domniemana, czyli ustawodawca założył, że jeśli za życia się nie sprzeciwimy, to znaczy się zgadzamy."
Dorota Zielińska wyjaśniła, jak ważna jest rozmowa z rodziną zmarłego na temat jego woli. "Ta rozmowa zawsze kończy się tym, żebyśmy się skupili na tym, co pan myślał za swojego życia. I jeśli skupimy się na tym, to rodzina generalnie akceptuje dawstwo narządów." Podkreśliła również, że "znakomita większość narządów funkcjonuje bardzo dobrze i dzięki temu chorzy jak najbardziej normalnie funkcjonują, wracają do normalnego życia."
Potrzeba Ciągłej Edukacji i Rola Religii
Wszyscy prelegenci zgodzili się co do konieczności prowadzenia kampanii społecznych i edukacji na temat transplantacji. "Ja myślę, że każdy z nas," powiedziała Dorota Zielińska, "jak pan (reporter) wróci dzisiaj do domu, to może pan porozmawiać ze swoimi sąsiadami, ze swoją rodziną i to jest taka najlepsza część tej kampanii... że to jest czynienie dobra, że to jest związane też bardzo silnie z naszą wiarą katolicką... że to jest największy akt miłości i że to powinno się robić i za życia powinniśmy informować swoich bliskich, żeby oni potem nie mieli dylematów." Zaznaczyła również, że religie, w tym katolicyzm, popierają ideę dawstwa narządów: "Religie wręcz popierają. Nawet Jan Paweł II wydał encyklikę na ten temat, że to jest największy akt miłości, jaki można okazać drugiemu człowiekowi."
Konferencja w Ciechanowie była ważnym głosem w dyskusji na temat transplantacji, dostarczając rzetelnej wiedzy, poruszających świadectw i zachęcając do świadomego podejmowania decyzji, które mogą uratować czyjeś życie. Hasło "Jestem na tak" wybrzmiało tego dnia z wielką mocą, podkreślając wartość daru, jakim może być organ dla osoby czekającej na przeszczep.
https://ciechanow.cozadzien.pl/rozmowa-radia-rekord/dar-zycia-od-mamy-rozmowa-z-agnieszka-i-martyna-kolakowskimi/15543