Paczki wypełnione polskimi produktami za pośrednictwem mazowieckich terytorialsów trafią do bohaterów, którzy 76 lat temu podjęli walkę o wyzwolenie Warszawy. „Paczka dla Powstańca” to najnowsza odsłona promocji polskiej żywności organizowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który przygotował paczki złożone tylko z produktów polskich producentów. Artykuły – łącznie blisko 19 000 szt. – zostały przekazane nieodpłatnie przez krajowych producentów żywności. W akcję zaangażował się także Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR), Związek Powstańców Warszawskich oraz Wojska Obrony Terytorialnej, które zapewniają dystrybucję paczek.
Podczas inauguracji akcji dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT, płk Mieczysław Gurgielewicz przypomniał, że żołnierze Brygady nie pierwszy raz już będą dostarczać żywność weteranom walk o niepodległą Polskę. - Jako kontynuatorzy tradycji niepodleglościowego podziemia i Armii Krajowej żołnierze 5 Brygady czują w obowiązku dbanie o weteranów, którzy budowali historię niepodległej Polski – powiedział dowódca 5MBOT.
– Okazując szacunek Powstańcom Warszawskim, należy pamiętać o ich potrzebach. Branża rolna chce pomagać tak, jak potrafi i tym, czym dysponuje. W ten sposób okazujemy naszą wdzięczność – mówił podczas konferencji Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Szef UdSKiOR podkreślił, że do weteranów, którzy na barykadach stolicy w 1944 roku walczyli o niepodległość Ojczyzny, trafi polska żywność, produkowana w wolnym kraju, którego nie byłoby, gdyby nie ich walka: – „Paczka dla Powstańca Warszawskiego” to kolejna akcja, która pokazuje, jak ważna dla pokoleń współczesnych jest troska o weteranów walk o niepodległość. Do wszystkich Powstańców Warszawskich, którzy posiadają uprawnienia z tytułu walk o wolność Rzeczypospolitej Polskiej na barykadach powstańczej Warszawy, dotrą paczki z polską żywnością. Ma to też swój wymiar symboliczny, bo gdyby nie czyn zbrojny żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego 76 lat temu, nie mogłaby Rzeczpospolita produkować polskiej żywności – trafia ona zatem do tych, którym zawdzięczamy wolność; tych, dzięki którym polski rolnik może produkować żywność, mającą w nazwie dumne określenie „Polska” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.
Organizatorom akcji podziękowała obecna podczas inauguracji akcji, Jadwiga Przybylska-Wolf ps. Iga, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, „Sprawiedliwa wśród Narodów Świata”.