Szkolenia strzeleckie, taktyka, działanie żołnierza w patrolu, rozwijanie i działanie elementu logistycznego w działaniach taktycznych, przeciwkryzysowych, żołnierz w działaniach niekonwencjonalnych – to zaledwie niewielka część zakresu tematyki szkoleń, jakie w minionym miesiącu odbyło blisko 1400 terytorialsów na terenie północnego Mazowsza.
-Szkolenia odbyły się w batalionach lekkiej piechoty 5MBOT, na strzelnicach oraz w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności. W styczniu żołnierze 52. batalionu lekkiej piechoty w Komorowie zrealizowali szkolenie rotacyjne na terenie gminy Andrzejewo. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć terytorialsów podczas prowadzenia działań nieregularnych.- poinformowała Elżbieta Obrębska, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Ćwiczenia w terenie to praktyczny wymiar zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatów, które są rejonem jej działania. Obecność terytorialsów spotkała się z pozytywnym odbiorem lokalnej społeczności.
- Mieszkańcy Andrzejewa miło przyjęli terytorialsów na swoim terenie, z ciekawością przyglądali się naszym działaniom, podchodzili do mnie ze słowami uznania. Takie sytuacje umacniają nas w przekonaniu, że jesteśmy potrzebni mieszkańcom, a nasza obecność podnosi ich poczucie bezpieczeństwa. – powiedziała ppor. Krystman z 52 batalionu lekkiej piechoty z
Komorowa.
Z kolei żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec podczas weekendowej „rotacji” szkolili się w rejonie miejscowości Gołobórz.
-Celem szkolenia było przygotowanie żołnierzy do prowadzenia działań przeciwkryzysowych, które mogą wystąpić w tzw. stałym rejonie odpowiedzialności. Zajęcia obejmowały zagadnienia z rozpoznania terenu, budowy i zasad obsługi broni lekkiej piechoty, działań inżynieryjnych, przeciwpowodziowych, a także udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.- dodaje Elżbieta Obrębska.
Szkolenia rotacyjne są najczęstszą formą szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ochotnicy pełnią służbę co najmniej raz w miesiącu przez okres 2 dni w czasie wolnym od pracy i nauki.