- Założyliśmy, że do końca marca zaszczepimy w Polsce 3 mln osób. To na pewno się uda – mówi Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień. - Liczymy, że około 3,5 mln osób będzie zaszczepionych pierwszą dawka do końca tego kwartału, czyli ponad 20 proc. więcej niż to co, zadeklarowaliśmy - dodaje szef KPRM.
Marzec to otwarcie rejestracji i szczepień dla kolejnych grup z etapu I Narodowego Programu Szczepień. 10 marca nastąpi otwarcie rejestracji na szczepienie dla pacjentów chorych przewlekle. Szczepienia dla tej grupy mają ruszyć od poniedziałku, 15 marca. Z kolei 22 marca rozpoczną się szczepienia pacjentów w wieku 69 lat, a 29 marca szczepienia dla służb mundurowych.
Obecnie w Polsce mamy dostępne preparaty firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Działająca przy premierze Rada Medyczna na bieżąco monitoruje sytuację. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Rady, druga dawka szczepionki AstraZeneca powinna być podana w okresie 12 tygodni po otrzymaniu przez pacjenta pierwszej dawki. W przypadku szczepionek Pfizer drugą dawkę należy podać w czasie do 42 dni po pierwszym zastrzyku.
Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej zmienią się też zasady szczepień osób, które już przeszły Covid-19. Rada Medyczna zaleca, aby ozdrowieńcy byli szczepieni później. Mają oni przyjąć jedną dawkę szczepionki po 6 miesiącach, licząc od dnia uzyskania wyniku testu potwierdzającego zakażenie.
Rejestracja osób w wieku od 65 – 69 lat
W czwartek, 11 marca ma zostać uruchomiona rejestracja na szczepienia dla osób z wieku od 65 do 69 lat. I jak zaznacza ministerstwo, będzie ona realizowana zgodnie z harmonogramem, ponieważ uprawnionych do szczepień w tej grupie wiekowej są ponad 3 miliony osób, wprowadzony został harmonogram rejestracji. - Chcemy w ten sposób uporządkować i ułatwić cały proces – informuje pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. - Jeśli ktoś nie zapisze się we wskazanym czasie, będzie mógł to zrobić później. Podawane terminy to czas dedykowany tylko dla określonych roczników . Podzieliliśmy na mniejsze grupy naszych seniorów. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w danym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby te zapisy były jak najłatwiejsze i trzeba było długo czekać na swoją kolej – wyjaśnia.
Harmonogram dla tej grupy wygląda następująco:
11.03 - 13.03 - rocznik 1952
18.03 - 20.03 - rocznik 1952 – 1954
22.03 - 24.03 - rocznik 1952 – 1956
25.03 - 27.03 - grupa 70+
Od 15 marca startują szczepienia przewlekle chorych
"Badania nad Covid-19 trwają, ale wykonane do tej pory prace naukowców dowodzą, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz przewlekle chorych. Pacjenci z chorobami współistniejącymi mają obniżoną odporność, a występujące u nich problemy zdrowotne to większe ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań wywołanych koronawirusem. Żeby chronić słabszych, udostępniamy już teraz szczepionkę osobom przewlekle chorym" - czytamy na stronie ministerstwa.
W celu sprawnego przeprowadzenia szczepień również wśród osób przewlekle chorych obowiązuje kolejność szczepień. Na początku szczepionkę będą mogli przyjąć:
- pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
- pacjenci z chorobą nowotworową, u których po 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
- pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
- pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów. Skierowania dla tej grupy wystawione będą automatycznie. Pacjenci dializowani będą mogli się zaszczepić w swojej stacji dializ, osoby hospitalizowane – w szpitalach, w których są leczone. Uprawnieni będą mogli także skorzystać ze szczepień w szpitalach węzłowych lub w wybranym przez siebie punkcie populacyjnym. Potrzebującym udostępnimy także mobilne zespoły szczepiące. Przyjadą one do osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu. O kwalifikacji do szczepień zdecydują lekarze prowadzący oraz medycy tuż przed podaniem samej szczepionki. Szczegółowe informacje dla osób przewlekle chorych udostępnione są na stronie gov.pl/szczepimysie w przeznaczonej dla tej grupy pacjentów zakładce.
Jak się zarejestrować na szczepienie?
Sposobów na zarejestrowanie się na szczepienie jest kilka. Jednym z nim jest rejestracja on-line przez formularz zgłoszeniowy dostępny – TUTAJ. Po przesłaniu formularza nie trzeba już nigdzie dzwonić, ani pisać. Wypełnienie formularza jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Zostaniesz poproszony o wpisanie kilku podstawowych informacji: m.in. imienia i nazwiska oraz adresu e-mail. Na podany adres otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Wystarczy, że klikniesz we wskazanym miejscu. I… to wszystko. Kiedy przyjdzie kolej na szczepienie, zadzwoni do ciebie konsultant z infolinii. Podczas rozmowy umówisz się na konkretny i dogodny termin szczepienia.
Wszyscy uprawnieni do szczepień w grupie wiekowej powyżej 65 lat mogą zarejestrować się na szczepienie także poprzez infolinię 989, e-Rejestrację lub wysyłając SMS o treści: SzczepimySie. Do tej pory SMS można było wysłać pod numer 664 908 556 lub 880 333 333. Rejestrację prowadzą też punkty szczepień