Z danych komendy wynika, że pożary stanowiły tylko 22% wszystkich zdarzeń, w których uczestniczyli strażacy. W ubiegłym roku, straż pożarna gasiła 242 pożary, w tym 87 pożarów lasów, 56 pożarów budynków i 99 pożarów innych obiektów.
Większość interwencji, aż 72%, dotyczyła miejscowych zagrożeń, czyli zdarzeń, które nie były związane z ogniem, ale stwarzały niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt, mienia lub środowiska. Do takich zdarzeń należały m.in. wypadki drogowe, zalania, usunięcia drzew, zwierząt lub przedmiotów z dróg, udzielanie pomocy medycznej, usuwanie skutków klęsk żywiołowych, jak wichury, burze, powodzie czy osunięcia ziemi.
Wśród 805 miejscowych zagrożeń, najczęściej strażacy interweniowali w wypadkach drogowych - łącznie 224 razy. Ponadto, strażacy 144 razy usuwali drzewa lub gałęzie z dróg lub linii energetycznych, 96 razy usuwali zwierzęta z dróg, budynków lub studzien, 88 razy pomagali w zalaniach, 64 razy udzielali pomocy medycznej, a 48 razy usuwali przedmioty niebezpieczne, jak np. niewybuchy.
Alarmy fałszywe, czyli takie, które nie wymagały interwencji straży pożarnej, stanowiły 6% wszystkich zdarzeń. W 2023 roku, strażacy wyjeżdżali 68 razy na fałszywe zgłoszenia, z czego tylko 8 razy były to alarmy złośliwe, a reszta to błędy techniczne lub ludzkie.
Kpt. Damian Kołpaczyński, rzecznik prasowy ciechanowskiej komendy, podkreśla, że strażacy z powiatu ciechanowskiego są przygotowani do podejmowania różnorodnych zadań ratowniczych i służą pomocą w każdej sytuacji. Jednocześnie apeluje do mieszkańców, aby zachowywali ostrożność i rozsądek, aby zapobiegać niepotrzebnym zagrożeniom i nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.