W 100-lecie powstania Szkoły Ludowej w Sokołówku, w 2009 roku przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Ciechanowskiej powstał Społeczny Komitet Przywracania Pamięci o Sokołówku im. Tomasza Klonowskiego. Celem Komitetu było popularyzowanie wiedzy o Tomaszu Klonowskim oraz opieka nad pozostałością po szkole i majątku, jaką jest 10-hektarowy zabytkowy Park w Sokołówku. Dziś Stowarzyszenie dba m.in o park, w którym aktualnie znajduje się jeden z budynków dawnej szkoły, ale również o pamięć o wydarzeniach sięgających połowy XIX wieku. Więcej o Stowarzyszeniu "Sokołówek przeczytacie TUTAJ
112 lat temu około 500 osób pieszo do Sokołówka, gdzie po cichu, aby nie wzbudzić podejrzeń czujności carskiej armii, dokonali półoficjalnego otwarcia szkoły dla chłopców rolniczej ludowej w dwóch izbach budynku gospodarczego, zakupionego przez Franciszka Rajkowskiego w 1907r. Otwarcia dokonał Maksymilian Malinowski, redaktor naczelny "Prawdy". Szkoły przez lata działalności historia nie oszczędziła. Najdotkliwszym momentem w dziejach placówki była połowa XX wieku.
- Podczas II Wojny Światowej teren dawnej szkoły zajęli Niemcy, utworzyli tam lotnisko, na początku bojowe, następnie szkoleniowe. Po zakończeniu wojny na przełomie 1944-1945 roku Niemcy opuszczając te tereny spalili folwark i zaminowali 3 skrzydła szkoły. Dwie bomby wybuchły, jedna nie i dzięki temu pozostało północne skrzydło szkoły. W kolejnych latach te tereny pod swoją opiekę przejęło Ministerstwo Obrony Narodowej, a następnie Spółdzielnia Produkcyjna, która dokonała podziału istniejącego majątku- powiedziała w rozmowie z naszym portalem Maria Klonowska, Prezes Stowarzyszenia "Sokołówek".
W poniedziałek Stowarzyszenie "Sokołówek" uczciło pamięć tamtych wydarzeń. Uczestnicy zapalili znicze pod obeliskiem i umieścili obok flagę narodową z tym właśnie napisem na szarfie DZIŚ OTWARTA POLSKA SZKOŁA, JUTRO WOLNA POLSKA BĘDZIE". Słowa te wypowiedział Maksymilian Malinowski, redaktor naczelny "Prawdy" , działacz społeczny wielkiego formatu podczas otwarcia szkoły w Sokołówku w 1907 roku.
Więcej o historii szkoły przeczytacie TUTAJ