Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Starosta ciechanowski apeluje do wojewody. "Organizowanie pomocy wymaga wywiązywania się ze składanych deklaracji"

Wojewoda mazowiecki zapewniał o pomocy dla samorządów w związku z ogromnym napływem uchodźców z Ukrainy. Okazuje się, że zapewnienia są już nieaktualne. Nowe światło na sprawę rzuciła w mediach społecznościowych Joanna Potocka-Rak, starosta ciechanowski, publikując oświadczenie.

Krzysztof Podliński
2022-03-11 11:31
Starosta ciechanowski apeluje do wojewody

- Niestety na ostatniej telekonferencji zorganizowanej 8 marca, wojewoda mazowiecki wycofał się ze wcześniejszych zapewnień związanych z wysokością pomocy finansowej dla samorządów, które miały i mają organizować miejsca pobytu, pomoc socjalną i psychologiczną dla obywateli Ukrainy w poszczególnych gminach - pisze starosta ciechanowski Joanna Potocka-Rak i dodaje: - Potrzebne są skuteczne rozwiązania systemowe, których na dzień dzisiejszy brak.

Poniżej pełna treść oświadczenia starosty ciechanowskiego:

Organizowanie pomocy i budowanie systemu zarządzania kryzysowego, wymaga nie tylko współpracy poszczególnych służb i samorządów, w oparciu o obowiązujące procedury, ale przede wszystkim wywiązywania się przez Partnerów ze składanych deklaracji i zobowiązań!
 
Niestety na ostatniej telekonferencji zorganizowanej 8 marca, Wojewoda Mazowiecki wycofał się ze wcześniejszych zapewnień związanych z wysokością pomocy finansowej dla samorządów, które miały i mają organizować miejsca pobytu, pomoc socjalną i psychologiczną dla Obywateli Ukrainy w poszczególnych Gminach.
 
Jako samorząd czujemy się w obowiązku do udzielania pomocy i taką pomoc w miarę własnych możliwości na pewno zorganizujemy i w niezbędnym zakresie już udzielamy i udzielimy, ale wszystkie działania wymagają zabezpieczenia ich finansowania, co jest zadaniem strony rządowej.
 
Wycofanie się z kluczowych decyzji związanych z zabezpieczeniem finansowym na pewno nie pomoże w zbudowaniu skutecznego, a przede wszystkim wydolnego systemu pomocy humanitarnej, który będziemy musieli zapewnić, nie w najbliższych dniach, ale w najbliższych miesiącach, a może latach…
 
W chwili obecnej bezpośrednia pomoc opiera się przede wszystkim na wolontariacie oraz zaangażowaniu mieszkańców i samorządów. Potrzebne są skuteczne rozwiązania systemowe, których na dzień dzisiejszy brak.
 
Pomoc w Powiecie Ciechanowskim staramy się organizować tak, żeby w minimalnym stopniu zakłócać funkcjonowanie szkół czy instytucji, bo przygotowujemy się na miesiące udzielania pomocy, a nie kilka dni.
 
Pomagamy, ale mieszkańcy Powiatu muszą czuć się bezpiecznie i nie możemy zapominać również o realizowaniu naszych podstawowych zadań i rozwiązywaniu bieżących problemów, które przecież nie zniknęły.
 
fot. FB Joanna Potocka-Rak