Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Senior z powiatu ciechanowskiego stracił 23 tysiące złotych

86-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego padł ofiarą oszustwa na "policjanta". Senior przekazał oszustom 23 tysiące złotych, wierząc, że pomaga w rozbiciu grupy przestępczej. Fałszywi funkcjonariusze coraz częściej atakują osoby starsze w północnym Mazowszu.

Sam Janowska
2024-10-18 16:30
Stracił 23 tysiące przez fałszywego policjanta!

Oszustwo na policjanta: Kolejna ofiara z powiatu ciechanowskiego
W miniony wtorek (15.10) doszło do kolejnego oszustwa metodą "na policjanta". 86-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego stracił 23 tysiące złotych, dając się nabrać na historię o przestępcach napadających na seniorów. Fałszywy policjant przekonał mężczyznę, że współpracuje z prawdziwymi funkcjonariuszami, a przekazane pieniądze pomogą w rozbiciu grupy przestępczej.

Jak doszło do oszustwa?
Oszust najpierw podał się za pracownika poczty, obiecując dostarczenie dwóch listów. Następnie do seniora zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który przekonał starszego pana, że wcześniejszy telefon był próbą wyłudzenia. Fałszywy funkcjonariusz wywołał u seniora strach, ostrzegając, że przestępcy będą obserwować jego dom i mogą go napaść. Zasugerował, że złodzieje mogą rozpylić gaz i zaatakować go w jego własnym mieszkaniu.

Zmanipulowany 86-latek, wierząc w słowa oszusta, spakował wszystkie swoje oszczędności – 23 tysiące złotych – do torby i zostawił ją przed bramą wejściową, zgodnie z poleceniami. Oszust zapewnił seniora, że przestępcy zostaną zatrzymani, a pieniądze zwrócone następnego dnia. Niestety, gdy tak się nie stało, mężczyzna zrozumiał, że padł ofiarą oszustwa.

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy ani nie informuje o prowadzonych operacjach telefonicznie. Oszustwa tego typu stają się coraz bardziej powszechne, dlatego tak ważne jest, aby zachować ostrożność i przestrzegać zasad ograniczonego zaufania wobec osób, które proszą o pieniądze.

fot. archiwum