Radni Rady Miasta Ciechanów Andrzej Bayer Andrzej Czyżewski na prośbę mieszkańców złożyli do ciechanowskiego ratusza wniosek w sprawie rozważenia przez władze miasta zamontowania sekundników na najważniejszych skrzyżowaniach o dużym natężeniu ruchu posiadających sygnalizację świetlną.
-Sekundniki odmierzają czas, który pozostał do zmiany świateł. Ich zadaniem jest poprawa płynności ruchu. Eksperci motoryzacyjni podkreślają, że kierowcy stojąc na czerwonym świetle wiedzą, za ile sekund zapali się zielone i mogą się przygotować odpowiednio wcześniej do ruszenia z miejsca. Ci, którzy zbliżą się do sygnalizatora otrzymają informację, która pozwoli im podjąć decyzję o tym, czy zacząć hamować, czy jednak zdążą bezpiecznie i spokojnie przejechać przez dane skrzyżowanie. Zdaniem ekspertów przejezdność dróg, na których są zamontowane sekundniki, zwiększyła się o ponad 10%, a do tego poprawia się komfort prowadzenia pojazdu. Rozwiązanie takie doskonale sprawdza się m.in. w Płocku.- podkreślają w złożonej interpelacji Radni Rady Miasta Ciechanów Andrzej Bayer Andrzej Czyżewski.
Urząd Miasta Ciechanów w odpowiedzi poinformował, że sprawa zamontowania sekundników w Ciechanowie poruszana była już wielokrotnie, a ciechanowski ratusz występował już do zarządców dróg krajowych oraz wojewódzkich z prośbą o zajęcie stanowiska wobec przedkładanych propozycji.
-Zarządcy w/w dróg informowali, że nie można zastosować tego typu rozwiązań na zarządzanych przez nich drogach. Na głównych skrzyżowaniach dróg działają sygnalizacje akomodacyjne, działające stosownie do otrzymanych z kamer sygnałów o ruchu pojazdów i sygnałów z przycisków dla pieszych. Nie ma więc stałych czasowych odstępów pomiędzy zmieniającymi się światłami. Sygnały świetlne automatycznie dostosowują się do natężenia ruchu pojazdów. Analogiczne rozwiązania są zastosowane przy sygnalizacjach w pasach dróg gminnych. Na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z ul. Sikorskiego oraz ul. Sienkiewicza z ul. Spółdzielczą zamontowane są sygnalizacje akomodacyjne i acykliczne, gdzie długość cykli pracy jest uzależniona od ruchu.- poinformowała w odpowiedzi Iwona Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Ciechanów.
Jak podkreśla ciechanowski ratusz, jedyną sygnalizacją stałoczasową na drogach gminnych jest sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z ul. M. Ranieckiej.
-Zastosowanie sekundników w tym miejscu w ocenie zarządcy ani nie poprawi bezpieczeństwa na drodze, ani nie zwiększy przepustowości na skrzyżowaniu. Może wręcz przyczynić się do prowokowania niebezpiecznych zachowań, kiedy kierowca spodziewając się bliskiej zmiany sygnału i zakładając, że pojazd przed nim będzie jeszcze chciał przejechać przez skrzyżowanie, zamiast zwalniać przyspiesza i doprowadza do najechania na pojazd przed nim. Wobec powyższego zasadnym jest utrzymanie tej sygnalizacji na obecnych warunkach, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego.- dodaje Iwona Kowalczuk