Wychodząc naprzeciw zgłoszeniom Mieszkańców oraz własnych obserwacji Radna Rady Miasta Ciechanów Edyta Rzeplińska-Filipowicz skierowała interpelację ws. właściwego zabezpieczenia transparentnych wiat przystankowych i najlepiej też innych takich przezroczystych obiektów odpowiednim oznakowaniem. Zabezpieczenie ma chronić ptaki przed uszczerbkiem na zdrowiu, a i niestety najczęściej również śmiercią.
- Ptaki nie widzą takich elementów, a których w przestrzeni miejskiej nie brakuje. Szczególnie niebezpieczne są dla nich sytuacje, kiedy zostaną wystraszone, np. pojawiającym się w pobliżu drapieżnikiem, hukiem petard etc. Widzą za to te elementy zabezpieczone odpowiednio gęsto naklejonymi kropkami lub paskami. Żadne sylwetki ptaków itp. jakie możemy czasem zauważyć np. na ekranach dźwiękochłonnych nie stanowią właściwej ochrony. Sprawę w Polsce monitoruje Fundacja Szklane Pułapki, która posiada wiele informacji w tym zakresie, warto więc skorzystać z jej doświadczenia.- czytamy w treści złożonego przez Radną wniosku.
Na interpelacji Edyta Rzeplińska-Filipowicz nie poprzestała. W treści maila wysłanego do Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Radna Rady Miasta Ciechanów wysłała zdjęcia ptaków po kolizji z wiatami przystankowymi z terenu miasta, ostatnie z ul. Leśnej otrzymane od mieszkańca oraz przykłady zabezpieczeń z facebookowej strony Fundacji Szklane Pułapki. Część zdjęć publikujemy poniżej.
W odpowiedzi na złożony wniosek Urząd Miasta Ciechanów poinformował, że od 2016 r. trwa sukcesywna wymiana wiat przystankowych na nowe, które są odpowiednio oznakowane.
-Do Urzędu nie wpłynęło ani jedno zgłoszenie, które potwierdzałoby jakiekolwiek zderzenia ptaków z nowymi wiatami.- poinformowała w odpowiedzi Iwona Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Ciechanowa