Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Przedsiębiorcy apelują do prezydenta Ciechanowa. Chcą okrągłego stołu

Przedsiębiorcy wnioskują do prezydenta Ciechanowa o powołanie lokalnego okrągłego stołu antykryzysowego.

Redakcja
2020-04-15 12:11
Przedsiębiorcy apelują do prezydenta Ciechanowa

Przy stole mieliby zasiąść przedstawiciele przedsiębiorców, służby zdrowia, służb sanitarno-epidemiologicznych, organizacji pozarządowych oraz innych, których obecność może być pomocna. Spotkania odbywałby się wirtualnie, byłyby transmitowane on-line dla mieszkańców.

- Celem byłaby otwarta rozmowa o problemach, środkach zaradczych, czy sugerowanych rozwiązaniach, a nade wszystko wypracowanie spójnych i rzetelnych przekazów informacyjnych o aktualnym stanie lokalnej gospodarki - czytamy w wiadomości przesłanej do naszej redakcji. 

Petycję w imieniu ciechanowskich przedsiębiorców złożyła Joanna Urbanowska, przewodnicząca Osiedla nr 9 "Bloki" i właścicielka salonu fryzjerskiego. Pod petycją podpisało się kilkunastu przedsiębiorców. Podpisów cały czas przybywa. 

Poniżej publikujemy pełną treść petycji skierowanej przez przedsiębiorców do władz Ciechanowa. 

Szanowni Państwo,

Sytuacja wywołana przez epidemię w kraju jest bez wątpienia wydarzeniem bez precedensu, doświadczeniem szczególnie trudnym dla samozatrudnionych, a także małych przedsiębiorców.

Z niepokojem śledzimy wszystkie doniesienia medialne, zarówno te dotyczące nowych przypadków zachorowań, obostrzeń z tym związanych, ale też te dotyczące rządowego wsparcia dla przedsiębiorców.

Podjęte dotychczas decyzje władz centralnych dają co prawda pewną minimalną ulgę, jednak w dalszej perspektywie, w przypadku przedłużającego się stanu epidemii będą dalece niewystarczające.

Wszystkie branże zostały w szczególny sposób doświadczone. Już od tygodni nie mamy żadnej możliwości prowadzenia działalności, zarabiania na życie naszych rodzin i bieżące opłaty. Żyjemy w ciągłym strachu i nerwach o dzień następny. Strach ten podsycają doniesienia z lokalnych zakładów pracy, w których mówi się nawet o kilkudzięsięcioosobowych zwolnieniach wśród załogi.

W obecnej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zwrócić się z apelem o wsparcie do Prezydenta i władz miasta. Nie tylko w imieniu reprezentowanego przez nas środowiska przedsiębiorców, ale jak sądzimy wszystkich przedsiębiorców działających w Ciechanowie.

Miasto zaproponowało ze swojej strony skorzystanie z odroczenia płatności podatku od nieruchomości, czy podatku od środków transportu lub rozłożenie tych podatków na raty. Odsetki od zaległości będą mogły być umarzane na wniosek.

Jednak czy to już wszystkie instrumenty ?Czy zaproponowane przez Prezydenta Ciechanowa rozwiązania wyczerpują możliwości miasta?

Jeśli istnieją przesłanki i regulacje prawne dające cień szansy na umorzenie podatków od nieruchomości chociaż na 3 miesiące, tak by dać przedsiębiorcom złapać przysłowiowego oddechu, to należy z nich bezwzględnie skorzystać.

Należy wykorzystać każdą możliwość i szansę! Czy na przykład hotel, który przez 2-3 miesiące nie przynosi zysku będzie mógł zapłacić podatek? Zapewne nie…

W naszym przekonaniu właściwym narzędziem może być obniżenie stawek podatkowych do minimum a nie tylko ich odroczenie ich płatności. Wiemy, że zaplanowany jest budżet, ale w tej sytuacji powinien on ulec poważnej analizie celowościowej dochodów i wydatków. To zapewne spotka się ze zrozumieniem ze strony mieszkańców.

Jeśli teraz Prezydent i władze miasta nie poszukają rozwiązań, to za kilka tygodni może być za późno. Prosimy zrozumieć jak to dla nas trudne… My, przedsiębiorcy, musimy w tym momencie schować dumę i poczucie wstydu. Zazwyczaj nie prosiliśmy o pomoc, zazwyczaj staraliśmy się sami odnaleźć w realiach gospodarczych. Jednak obecna sytuacja za moment nas pogrąży.

Teraz szczególnie liczą się szybkie decyzje i działania. Bez wymiernej pomocy ze strony władz miasta setki osób może zostać bez pracy.

Z przekazów medialnych wiemy, iż miasto nie zamierza ograniczać realizowanych przez siebie inwestycji. Jednak jako przedsiębiorcy wyrażamy obawę, czy stać nas jako miasto na realizację tych wszystkich zamierzeń. Niektóre z inwestycji realizowane przy wsparciu środków zewnętrznych powinny być realizowane, aby nie stracić wsparcia. Natomiast te realizowane ze środków własnych powinny być ponownie przeanalizowane.

Tam gdzie obędzie się bez negatywnych konsekwencji finansowych dla miasta należy rozważyć czasowe wstrzymanie inwestycji, natomiast w przypadku, gdzie jeszcze nie podjęto realizacji, należałoby ją czasowo odłożyć.

Musimy myśleć o potencjalnej fali zwolnień, likwidacji jednoosobowych działalności gospodarczych, spadkiem dochodów.

Obecna aktywność władz miasta zdecydowanie powinna pójść w kierunku ochrony miejsc pracy, zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz przygotowania się na nowe wyzwania.

Jak wiemy, eksperci liczą się z nawrotami ataku tego niebezpiecznego wirusa.

Obecny przestój społeczno-gospodarczy trwa już miesiąc i jego skutki są bardzo dotkliwe dla wszystkich. Jeśli czarne scenariusze mają się spełnić, to kolejne takie przestoje będą oznaczać koniec drobnych usług, handlu w naszym mieście.

Inne samorządy rozważają zmiany budżetowe, argumentując, iż pieniędzy musi wystarczyć na najważniejsze wydatki: na utrzymanie szkół, pomoc szpitalom i domom pomocy społecznej, pomoc firmom i organizacjom pozarządowym, a także prawidłowe bieżące funkcjonowanie wodociągów, utrzymanie czystości, czy oświetlenie ulic. Jeśli na takie kroki decydują się gminy z nieporównanie większymi budżetami, czyli Warszawa, Kraków, czy Sopot, to mniejsi, tacy jak my, powinni tym bardziej.

Liczymy na bezzwłoczne i wnikliwe podejście do naszego apelu.

Przedsiębiorcy

fot. UM Ciechanów