Pszczół w naszym regionie jest wiele, ale mogłoby być więcej. Te mieszkające na dachu Urzędu Miasta Ciechanów są, jak podkreśla Paweł Kołakowski z Koła Pszczelarzy w Ciechanowie-jest dobra. Pasieka prócz celów produkcyjny pełni również rolę edukacyjną.
-Pszczółki na dachu ciechanowskiego ratusza mają się bardzo dobrze. Wszystkie 5 rodzin nam przezimowało. Jedne pszczoły są w lepszej formie, inne w nieco słabszej, ale najważniejsze, że są. Mamy aktualnie 5 pszczelich rodzin, które aktualnie ciężko pracują na to, aby miasto miało miód dla mieszkańców, który następnie może rozdawać podczas spotkań i imprez miejskich- powiedział w rozmowie z naszym portalem Paweł Kołakowski.
W ulach znajdują się matki łagodnych ras. W organizacji pasieki pomógł miastu Regionalny Związek Pszczelarzy Północnego Mazowsza Powiatowe Koło Pszczelarzy w Ciechanowie oraz przedsiębiorca Krzysztof Petrykowski, który wcześniej zainstalował ule na dachu swojej firmy.
-Miód, który powstanie w ratuszowych ulach, będzie umieszczany w słoiczkach i stanie się produktem promującym miasto, przekazywanym mieszańcom i przyjezdnym. Dach ratusza (nowsza część, przylegająca do zabytkowej), to pierwsza lokalizacja. Miasto nie wyklucza w przyszłości wytypowania kolejnych obiektów. Pszczoła, aby zebrać całą porcję miodu, odwiedza podczas jednego lotu od 15 do 100 kwiatów. By jak najszybciej się z tym uporała, musi mieć zapewnione jak najwięcej kwiatów, o co oczywiście dbamy jako miasto. Nasze pszczoły wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców, ale też np. oficjalnych delegacji odwiedzających urząd. Wielu gości z ciekawością wchodzi na dach i zawsze wszyscy są pod wrażeniem tego pomysłu. Jest to taka nasza ekologiczna ciekawostka i zarazem jedno z bardzo wielu działań służących środowisku i przyrodzie. Dodam, że pszczoły są bardzo łagodne i urzędnicy szybko przyzwyczaili się do ich obecności. Niektórzy urzędnicy żartują, że obecność pracowitych pszczół to dla nich dodatkowa motywacja do pracy. Mogę potwierdzić, że w naszym urzędzie kadra pracowitością wcale nie ustępuje pszczołom. – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Najbliższe ciechanowskie miodobranie zaplanowane jest za około 2 tygodnie. Teraz pszczoły pracują nad miodem wyprodukowanym z mniszka lekarskiego. Miód przed pobraniem musi jeszcze odparować. W przeciwnym razie może się zepsuć.