Tegoroczna akcja Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz jest już 5 edycją tej imprezy. Po raz trzeci weźmie w niej udział Powiatowa Biblioteka Publiczna w im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.
Ubiegłoroczne zaangażowanie placówki w tę akcję zostało zauważone przez organizatora, który w ramach podziękowania przekazał placówce dyplom oraz nagrody książkowe. Ogólnopolska akcja odbędzie się zarówno w formie online jak i stacjonarnej. Główne obchody zaplanowano na 26 marca i poprzedzać je będą dwa wydarzenia. 25 marca pojawi się quiz dotyczący wydarzeń i bohaterów "Kwiatu kalafiora" i "Idy sierpniowej", książek, które w tym roku obchodzą rocznicę 40-lecia wydania-powiedziała w rozmowie z naszym portalem Wiesława Tybuchowska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Powiatowej w Ciechanowie.
Drugim wydarzeniem będzie wirtualna wystawa poświęcona twórczości Małgorzaty Musierowicz połączona z ekspozycja tomów "Jeżycjady".
-W naszej bibliotece wydarzenie online czyli prezentacja online wybranych fragmentów poszczególnych tomów odbędzie się w piątek o godzinie 11:00. Wybrane fragmenty będą czytać nasi zaprzyjaźnieni czytelnicy, ale też ciechanowscy autorzy. Planujemy też wydarzenie plenerowe, które zaprezentujemy w zależności od pogody i od obostrzeń epidemiologicznych, mowa oczywiście o balkonie literackim. W ramach tego balkonu literackiego będziemy czytać przechodniom ulicy Warszawskiej w Ciechanowie fragmenty powieści Małgorzaty Musierowicz- dodaje Wiesława Tybuchowska.
Małgorzata Musierowicz ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu oraz Wydział Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu ze specjalnością grafika użytkowa. Motywacją do rozpoczęcia pisania książek był brak zleceń na grafiki. W tych okolicznościach napisała swoją pierwszą powieść, którą następnie wzbogaciła o własnoręcznie wykonane ilustracje. Debiutowała w połowie lat 70. XX w. powieścią Małomówny i rodzina, wkrótce potem rozpoczęła cykl humorystycznych powieści Jeżycjada, zwany tak od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie. Musierowicz napisała także wiele książek dla młodszych dzieci.
Nazwa cyklu "Jeżycjada" pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady.