Niespełna czternaście dni temu ponad 140 nowych ochotników przekroczyło bramę ciechanowskich koszar 5. Mazowieckiej Brygady OT. Osoby, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem, obecnie uczestniczą w intensywnym szesnastodniowym szkoleniu podstawowym, zwanych popularnie "szesnastką". W trakcie tego okresu zdobywają niezbędne żołnierskie umiejętności, takie jak taktyka, topografia, medycyna pola walki oraz podstawy survivalu. Dodatkowo, przyswajają wiedzę z zakresu budowy i obsługi sprzętu wojskowego. Osoby z wcześniejszym doświadczeniem wojskowym przechodzą ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, dostosowane do ich istniejących kompetencji.
Przed przyszłymi Terytorialsami pozostają jeszcze kilka "checkpointów" do pokonania, a wśród nich kluczowym wyzwaniem jest pętla taktyczna. To intensywny egzamin trwający kilkanaście godzin, obejmujący szereg zadań taktycznych, mających na celu zweryfikowanie nabytych umiejętności. W przeddzień tego istotnego wydarzenia dowódcy oraz instruktorzy zorganizowali dla nowych ochotników mniej wymagające, ale zawsze pasjonujące zajęcia, a mianowicie szkolenie z zakresu survivalu.
- Dzisiaj jak każdego dnia wstaliśmy o godzinie 5:30, następnie było bardzo szybkie śniadanie i wyruszyliśmy na zajęcia, które odbywają się na Placu Ćwiczeń Taktycznych w Targoniach. Uczymy się tworzenia różnego rodzaju ognisk, szukamy materiału, który jest do tego potrzebny, pozyskujemy i uzdatniamy wodę, budujemy również schronienia. Instruktorzy opowiadają, jak pozyskać pożywienie, jak przetrwać w ogóle w takich warunkach surowych, ćwiczymy i sprawdzamy siebie, swoją współpracę i działanie w grupach. Dzisiejsze zajęcia są takim naszym sprawdzianem przed jutrzejszym pętlą taktyczną, gdzie będziemy zdani już tylko na siebie, na swoje umiejętności, no i na wiedzę, którą zdobyliśmy do tej pory. – powiedziała szer. Karolina.
Powiedzenie "stal hartuje się w ogniu, a człowieka w walce z trudnościami" idealnie odzwierciedla egzamin, przed którym stoją żołnierze Mazowieckiej Piątki. Choć zimowa aura będzie dla nich znaczącym wyzwaniem, to według opinii dowódców:
- Żołnierze są zdyscyplinowani, chętni do pracy i przede wszystkim ambitni. Tym razem na szkoleniu większość stanowią osoby dojrzałe z doświadczeniem życiowym, co przekłada się na ich duże zaangażowanie w wykonywanie wszystkich postawionych zadań, zgranie i funkcjonowanie w sekcji. – powiedział dowódca plutonu, st.kpr. Dariusz Karpiński.