Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Nowy maszt przy Gostkowskiej wzbudził obawy

Radny Rady Miasta Ciechanów Robert Kuciński zwrócił się do władz miasta z prośbą o zbadanie wpływu na środowisko nowego masztu telekomunikacyjnego, który w ostatnich tygodniach pojawił się w Ciechanowie.

Michał Wulczyński
2022-01-07 08:35
Mieszkańcy Ciechanowa zaniepokojeni nową konstrukcją

W listopadzie 2021 roku na jednej z działek położonej przy ulicy Gostkowskiej w Ciechanowie został postawiony maszt, najprawdopodobniej telekomunikacyjny. Jego obecność wzbudziła niepokój tak mieszkańców, jak i Radnego Rady Miasta Ciechanów Roberta Kucińskiego.

-Konstrukcja ta wzbudziła duże zaniepokojenie mieszkańców na osiedlu „Podzamcze”. W związku z tym proszę o informację, czy w/w konstrukcja wraz z zainstalowanymi urządzeniami była poddana ocenie wpływu na środowisko.- czytamy w złożonej przez Radnego Rady Miasta Ciechanów Roberta Kucińskiego interpelacji. 

Do sprawy odniósł się Urząd Miasta Ciechanów, który  w odpowiedzi poinformował,  że wspomniana działka ta należy do Poczty Polskiej S.A. Miasto powołując się na stosowne regulacje prawne dodaje również, że zgodnie z obowiązującymi
przepisami, planowane zamierzenie inwestycyjne nie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko i którego realizacja wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

-Ponadto należy podkreślić, iż istnieją rygorystyczne przepisy dotyczące certyfikacji i badania urządzeń, które muszą być przestrzegane zarówno przez producenta anten, jak również operatora telekomunikacyjnego, który inwestuje w nowy maszt. Obowiązują także określone normy, które nie mogą być przekraczane. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia emitującego pola elektromagnetyczne są obowiązani do wykonania pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku bezpośrednio po rozpoczęciu użytkowania instalacji lub urządzenia.- podkreśla Iwona Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Ciechanów.

Kontrola w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym należy do organów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

-Dodatkowo wspomnieć należy tutaj o najistotniejszej kwestii, tj. o bieżących działaniach obecnego rządu, wyraźnie wspierających rozwój sieci telekomunikacyjnych. 25 października 2019 roku weszła w życie wnioskowana przez rząd ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, celem której jest usunięcie istniejących barier administracyjno-prawnych, które stanowią przeszkodę w budowie sieci szerokopasmowych. Przepisy te umożliwiają realizację takiej infrastruktury nawet w parkach narodowych, rezerwatach przyrody czy uzdrowiskach. Natomiast 18 kwietnia 2020 roku weszła w życie ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. Tarcza 2.0), której celem jest m.in. przyspieszenie budowy infrastruktury dla szerokopasmowego Internetu. Przepisy tej ustawy umożliwiają postawienie masztu antenowego bez pozwolenia na budowę, a jedynie po jego zgłoszeniu. Regulacja przewiduje również bardzo krótki (zaledwie 3-dniowy) termin przystąpienia do robót.- dodaje Iwona Kowalczuk.

Większość parlamentarzystów wybranych w okręgach wyborczych obejmujących Ciechanów głosowała za przyjęciem tych regulacji.

Fot.Pixabay