Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Nałogowe żucie gumy może prowadzić do bruksizmu

Żuć gumę, czy nie? Od specjalistki wiemy, że ma to swoje plusy i minusy. Wszystko zależy o różnych czynników.

Michał Szczyglak, fot. K.F./pexels
2022-02-02 11:58
Strzeż się bruksizmu

Może  wpływać pozytywnie na zdrowie naszych zębów i jamy ustnej, ale tylko w przypadku, gdy nie jest słodzona sztucznie. Chodzi o gumę do żucia, której dzień przypadał 1 lutego. -  Guma do żucia po posiłku czyści zęby mechanicznie usuwając resztki jedzenia.  Ksylitol redukuje płytkę nazębną, ściera z niej osad czyli zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej.  Do tego zwiększa wydzielanie śliny, przez co zmienia środowisko w jamie ustnej na niekorzystne dla rozwoju bakterii - powiedziała nam Katarzyna Fednik, lekarz dentysta, specjalistka chirurgii stomatologicznej.

Ale uwaga. Zbyt częste i długotrwałe żucie gumy może nam zaszkodzić. - Może spowodować zaburzenia w stawach skroniowo - żuchwowych. Objawami takich zaburzeń są bóle szczęk, głowy, szyi a nawet uszu. Przyczynia się również do występowania bruksizmu, schorzenia polegającego na mimowolnym zaciskaniu szczęki i zgrzytaniu zębami - dodała dr Fednik

Nieleczony bruksizm może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, ukruszenia lub pękania zębów. Zaleca się żucie gumy bezcukrowej po posiłku, przez 20 minut, ale tylko w sytuacjach, gdy nie mamy możliwości umycia zębów.