Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Mławskie pielęgniarki wygrywają w ciechanowskim sądzie

Sąd Rejonowy w Ciechanowie przyznał trzynastu pielęgniarkom z SP ZOZ w Mławie zaległe wynagrodzenie za pracę od lipca 2022 roku. Wyrok nie jest prawomocny

Redakcja
2023-12-04 08:46
Wygrały w sądzie - dostaną zaległe wynagrodzenie

Niektórzy dyrektorzy szpitali w kraju zdecydowali się zignorować kwalifikacje pielęgniarek przy ustalaniu podwyżek. Sposób określania wynagrodzeń, przewidziany w ustawie, wywołał kontrowersje na obszarze całego kraju i doprowadził do ogólnokrajowych protestów pielęgniarek. W piątek, 1 grudnia 2023 roku, Sąd Rejonowy w Ciechanowie przyznał trzynastu pielęgniarkom pracującym w SP ZOZ w Mławie zaległe wynagrodzenie za pracę od lipca 2022 roku.

- Bardzo cieszę się, że Sąd podzielił nasze zdanie w tej sprawie. Od początku przekonywaliśmy, że pracodawca w sposób nieprawidłowy obniżył wynagrodzenia pielęgniarek i zakwalifikował je do błędnych grup od lipca 2022 r.. Wydane wyroki potwierdzają, że od samego początku mieliśmy rację. Żałuję jedynie, że nasze argumenty wcześniej nie przekonały Dyrekcji, co pozwoliłoby uniknąć niepotrzebnych kosztów dla Szpitala w Mławie. Mam jednocześnie nadzieję, że nasz proces będzie przykładem dla innych pielęgniarek, które zastanawiają się czy ich roszczenia są słuszne - powiedział radca prawny Bartosz Machul, który reprezentuje część pielęgniarek zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Mławie. 

Roszczenia pielęgniarek stworzą poważne wyzwanie dla szpitala, gdyż sięgają one setek tysięcy złotych, co zobowiąże Dyrekcję Szpitala do znalezienia odpowiednich środków finansowych.

Wydany w piątek wyrok jest nieprawomocny, co pozostawia szpitalowi możliwość złożenia apelacji do Sądu Okręgowego w Płocku.

Źródło: Kancelaria Machul / Fot: Pixabay