Wsparcie dla branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku wprowadzonych przez rząd ograniczeń jest wynikiem wideokonferencji prezydenta miasta z grupą lokalnych przedsiębiorców, podczas której konsultowano możliwe formy pomocy ze strony miasta.
- To jest takie realne wsparcie ale też pokazuje, że ze strony miasta jest wola dialogu, współpracy. Sami przedsiębiorcy wyszli z taką propozycję, żeby przedyskutować możliwości wsparcia dla nich. Ja się na to zgodziłem, szybko zorganizowaliśmy takie spotkanie i zadeklarowałem, że stać nas w tym momencie na pomoc sięgającą około miliona złotych. Taką pomoc wdrożymy, rada miasta zagłosowała za tym projektem - wyjaśnia prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Wśród uprawnionych do ubiegania się o zwolnienie są restauracje i inne placówki gastronomiczne, hotele, sale weselne, sklepy sprzedające odzież i obuwie, siłownie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, solaria, salony tatuażu, działalność fotograficzna, naprawa zegarków, działalność turystyczna, rozrywkowa, naprawa obuwia, prowadzenie targów i wystaw, kwiaciarnie, księgarnie.
Zwolnienie nie dotyczy osób wynajmujących przestrzenie pod prowadzenie działalności. Właściciel nieruchomości musi równocześnie w niej prowadzić daną działalność, aby skorzystać ze zwolnienia. Wnioski o zwolnienie można składać od dzisiaj. Tabela z wykazem działalności podlegających zwolnieniu wraz z kodami PKD jest dostępna na stronie Urzędu Miasta.
Szacunkowo 950 tys. zł będzie kosztowało miasto zastosowanie zwolnień dla przedsiębiorców, dlatego prezydent Kosiński podjął decyzję o ograniczeniu wydatków na taką kwotę w obszarze administracji (385 tys. zł), promocji (40 tys. zł), kultury (110 tys. zł), sportu (70 tys. zł), budżetu obywatelskiego (80 tys. zł), utrzymania zieleni (90 tys. zł), iluminacji okazjonalnej (25 tys. zł), zakupu nowych eksponatów do Parku Nauki Torus (150 tys. zł).