Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

IMGW wydał ostrzeżenie dla powiatu ciechanowskiego. Będzie wiało!

Zabezpieczcie lekkie przedmioty na swoich balkonach i wokół posesji. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dostrzeżenie na powiatu ciechanowskiego o silnym wietrze, który dziś może wystąpić w naszym regionie.

Michał Wulczyński
2021-05-06 08:52
Uważajcie. Będzie wiało!
1 Zdjęć

IMGW prognozuje wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje dziś do godziny 19:00. 

Silny wiatr to wiatr wiejący z prędkością co najmniej 54km/h (15m/s). O tym jak postępować w przypadku prognozy silnego wiatru czytamy na stronie Urzędu Miasta Ciechanów. 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

-Usuń z podwórka, balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych.
-Zabezpiecz przedmioty, których nie można wnieść do wewnątrz.
-Usuń słabe gałęzie na drzewach na własnej posesji.
-Zamknij okna i drzwi.
-Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi.
-W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
-Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, np. na zakupy.
-Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.
-Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy.
-Bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe.

WPŁYW NA ZDROWIE

-Nasila się stres, nerwowość, depresja.
-Obniża się zdolność koncentracji.
-U chorych na serce mogą wystąpić zaburzenia jego rytmu.
-Wiatr przyspiesza oddawanie ciepła z organizmu, co potęguję odczucie zimna (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym).
-Szczególny wpływ na nasze zdrowie mają wiatry halne. Wieją one najczęściej w południowej Polsce (zwłaszcza w Karpatach Zachodnich). U niektórych osób wywołują one tzw. chorobę fenową, która objawia się nasileniem agresywności i pogłębieniem stanów depresyjnych.
-Wpływ wiatru na organizm człowieka bywa na tyle silny, że w niektórych państwach sądy traktują wiatr jako okoliczność łagodzącą przy wymierzaniu kary.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA – DLA KIEROWCÓW

-Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku.
-Najlepiej nie kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia).
-Jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu
-Nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

JAK SOBIE RADZIĆ?

Generalnie, w tym czasie warto robić coś co korzystnie wpłynie na nasz układ nerwowy. Na pewno nie forsuj się i nie narażać na wysiłek. Zrelaksuj się i odpręż. Poczytaj książkę, obejrzyj film, puść sobie ulubioną muzykę, zafunduj sobie relaksacyjną kąpiel, przygotuj sobie coś pysznego do zjedzenia. Sięgnij po zioła np. melisę lub zażyj krople walerianowe.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Ciechanów powyższe informacje powstały w oparciu o materiały Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Pożarnej i innych.

Więcej o zagrożeniach meteorologicznych przeczytacie TUTAJ

Fot.Pixabay
1