Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Fuzja Wyobraźni w Muzeum Romantyzmu

Inicjatywa ta, zrodziła się wśród samych artystów. Głównie z potrzeby sprawczości nad bezpośrednim dotarciem do zaangażowanych odbiorców. Owocem tych działań, jest wystawa prac siedmiu artystek i artystów plastyków we Dworze Krasińskich

Michał Wulczyński
2022-09-28 09:48
W Opinogórze dojdzie do fuzji!
Od 9 października do 16 grudnia w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zagości wystawa "Fuzja wyobraźni". Jak podkreśla placówka to efekt emanacji nowego, wciąż rozwijającego się aliansu twórców niezależnych, ze swoim autorskim cyklem wystaw malarstwa fantastycznego.
 
-W tak krótkiej formie nazewniczej twórcy zawarli samo sedno i esencję tego co łączy grupę. „Fuzja”, jako integracja umysłów o odmiennej percepcji rzeczywistości, odbywa się pod egidą „wyobraźni”, kluczowego elementu jakim cechuje się ich malarstwo i obok warsztatu, stanowi jego podstawę. Kreują rzeczywistości fantastyczne, nadrealne i nierealne, w końcu surrealistyczne, czy magiczne. Niezależnie od ich nazwy, zawsze będą to tzw. światy wyobrażone. Wykreowane jako alternatywna rzeczywistość dla świata przedstawionego, w którym panują prawa podporządkowane wyłącznie naszej finezji i kreatywności.- poinformowało Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
 
O poszczególnych uczestnikach tego nieformalnego stowarzyszenia, dowiecie się z indywidualnych biografii. Warto jednak podkreślić fakt, że spektrum tematyczne prezentowanych prac jest bardzo szerokie.
 
-Począwszy od zagadnień egzystencjalnych i społecznych, gdzie prym wiedzie człowiek i jego relacja z otoczeniem, poprzez zagadnienia fantastyczne, mitologiczne, lub futurologiczne. Ukazują wzniosłe wydarzenia, odciskające piętno zarówno w zbiorowej świadomości, jak i na samym twórcy. Emocjonalne abstrakcje wydobywające kształty zwierząt i postaci z pogranicza jawy i snu, a także monumentalnie filozoficzne pejzaże marynistyczne- dodaje muzeum.
 
Każda z prac cechuje się indywidualnym ujęciem, charakterystycznym dla danego twórcy. 
Fot/źródło: Muzeum Romantyzmu/Facebook