Restauracje i inne placówki gastronomiczne, hotele, sale weselne, sklepy sprzedające odzież i obuwie, siłownie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, solaria, salony tatuażu, działalność fotograficzna, naprawa zegarków, działalność turystyczna, rozrywkowa, naprawa obuwia, prowadzenie targów i wystaw, kwiaciarnie, księgarnie - między innymi podmioty funkcjonujące w tych obszarach skorzystają na czasowym zwolnieniu z podatku od nieruchomości.
Miasto postanowiło, iż wnioskowanie o zwolnienie będzie do minimum ograniczało formalności po stronie przedsiębiorców. Nie będzie konieczności udowadniania spadku dochodów we wskazanym okresie w stosunku do poprzednich miesięcy.
- Przedsiębiorcy działający w wymienionych branżach, ubiegający się o udzielenie pomocy wynikającej z niniejszej uchwały, rekompensującej negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 będą mogli składać zgłoszenia na specjalnych uproszczonych drukach już od 5 maja - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Ciechanów.
Szacunkowy ubytek dochodów miasta z tytułu podatku od nieruchomości wynikający z zastosowania zwolnienia będzie wynosił ok. 950 tys. zł. Prezydent w związku z tym podjął decyzję o ograniczeniu wydatków na taką kwotę w obszarze administracji (385 tys. zł), promocji (40 tys. zł), kultury (110 tys. zł), sportu (70 tys. zł), budżetu obywatelskiego (80 tys. zł), utrzymania zieleni (90 tys. zł), iluminacji okazjonalnej (25 tys. zł), zakupu nowych eksponatów do Parku Nauki Torus (150 tys. zł).