Dwie nowe instalacje kogeneracji na paliwo gazowe o mocy 0,99 MWe i 1,86 Mwe powstaną już wkrótce w ciechanowskim PECu. W instalacjach kogeneracji będzie wytwarzane ciepło i energia elektryczna. Inwestycja pozwoli na ograniczenie kosztów zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz przestawienie źródła ciepła na nowoczesne technologie.
– Źródła węglowe powoli odchodzą na zasłużoną emeryturę. My tworzymy nowoczesną sieć, która łączy efektywność w dostarczaniu ciepła mieszkańcom z ekologią. Mamy na uwadze też względny prawne i przede wszystkim ekonomiczne – powiedziała Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ciechanowie Małgorzata Niestępska.
Kolejny kocioł z linii wodnej, w której produkowane jest ciepło dla miasta będzie miał zmodernizowane odpylanie i zostanie dostosowany do nowych, ostrych standardów emisyjnych. Spaliny z kotła będą odpylane do standardu poniżej 30 mg/m3. Aktualnie obowiązujące poziomy emisji wynoszą 400 mg/m3. Od roku 2023 konieczne jest ich ograniczenie do 100 mg/m3.
Nowe źródła ciepła będą budowane w ramach projektu pn. „Modernizacja systemu ciepłowniczego PEC w Ciechanowie Sp. z o.o. poprzez budowę instalacji wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji” i finansowane dotacją w wysokości 39,9 % kosztów projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Osi priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki, Działania 1.6 Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej, Poddziałanie 1.6.1. Źródła wysokosprawnej kogeneracji, realizowanego przez NFOŚiGW w Warszawie. Pozostałe koszty projektu pokryje pożyczka z NFOŚiGW.
Wszystkie prace modernizacyjne na źródle i sieci ciepłowniczej powinny zakończyć się do czerwca 2023 r., dzięki czemu PEC Ciechanów uzyska status efektywnej sieci ciepłowniczej.
Poza modernizacją systemu PEC przyłączył w tym roku do sieci ciepłowniczej kolejne budynki. Między innymi mieszkańcy budynku TBS przy ulicy Grodzkiej 3A, oraz dwóch budynków na ul. Sienkiewicza mogą cieszyć się komfortem cieplnym nie generując smogu z palenisk węglowych.