Ciechanowianie mogą uczestniczyć w tworzeniu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Ciechanów na 2024 r. Udostępniono ankietę online, która będzie podstawą diagnozy w tym zakresie.
Oferta bezpłatnego wsparcia kierowana jest do mieszkańców Ciechanowa – zarówno do osób borykających się z problemami uzależnień, jak i ich bliskich czy rodzin. Pomoc odbywa się na zasadzie dobrowolności zainteresowanej osoby. Zapewnia ją funkcjonujące w ramach Urzędu Miasta Ciechanów Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, którego siedziba znajduje się przy ul. Powstańców Wielkopolskich 1A.
-Rodzice i opiekunowie dzieci, którzy chcieliby skorzystać z bezpłatnej oferty pomocowej mogą dołączyć do „Grupy rodziców”. Została stworzona w celu wsparcia dorosłych w wychowywaniu dzieci, pomocy w rozwiązywaniu zaistniałych problemów, ale też profilaktyki. Zakres problemów, które można poruszyć jest szeroki, w szczególności skupia się na zagrożeniach behawioralnych. Dotyczy m.in. używania substancji psychoaktywnych, alkoholu, nadużywania urządzeń elektronicznych (tabletów czy telefonów), zakupoholizmu. Spotkania dla zainteresowanych będą odbywały się od 4 września w poniedziałki o godz. 17.00 w siedzibie biura. Osoby, które poszukują wsparcia w powyższym zakresie mogą dołączyć do nowo tworzonej grupy.- poinformował Urząd Miasta Ciechanów.
Innym rodzajem spotkań jest grupa DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików), która funkcjonuje już drugi rok. Do chwili obecnej odbyły się już trzy nabory nowych uczestników. Udział w niej mogą wziąć osoby, które doświadczyły w dzieciństwie i młodości życia z uzależnionymi, najczęściej od alkoholu, ale również innych substancji (np. narkotyków). Po wakacyjnej przerwie spotkania grupy zostaną wznowione 6 września i będą odbywały się we środy o godz. 18.00.
Przez cały rok we środy (godz. 18.00-20.00) i w piątki (godz. 17.00-19.00) w biurze odbywają się spotkania grup samopomocowych AA, a w poniedziałki (godz. 18.00 - 20.00) spotkania dla osób utrzymujących abstynencję.
-Mieszkańcy poszukujący bezpłatnego wsparcia mogą umówić się na osobiste spotkania ze specjalistami. Dyżury terapeuty uzależnień (Leszek Wróblewski) odbywają się w każdy poniedziałek i środę (godz. 14.00-20.00). Dyżury psychologa (Agnieszka Gałązka-Wróblewska) we wtorki i czwartki (godz. 14.30-20.00). Bezpłatne porady psychologiczne dla dzieci i młodzieży prowadzi psycholog (Anna Chmielewska) we wtorki (godz.12.00-14.00) i środy (godz. 12.00-16.00). W siedzibie biura można także uzyskać bezpłatną pomoc prawną (Grzegorz Rusiecki) – dyżur odbywa się dwa razy w miesiącu we czwartki (godz. 16.30-19.30).- dodaje ciechanowski ratusz.
Informacji na temat funkcjonowania grup oraz możliwości umówienia się na spotkanie ze specjalistą udziela Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień (poniedziałek – piątek godz.18.00-16.00, tel. 23 673 53 70, 605 737 274, ul. Powstańców Wielkopolskich 1A).
Warto też dodać, że w Ciechanowie działają dofinansowywane przez miasto dwie poradnie: Poradnia Leczenia Uzależnień przy Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie ul. Powstańców Wielkopolskich 2 oraz Centrum Psychoterapii i Psychoedukacji przy ul. Zamkowej 24.
Biuro rozpoczęło opracowywanie Diagnozy Problemów Społecznych w Ciechanowie. Od sierpnia do października wśród mieszkańców prowadzone będą internetowe badania ankietowe poruszające problematykę uzależnień. Ich realizatorem będzie Ogólnopolska Grupa Badań Społecznych z siedzibą w Krakowie, działająca na zlecenie Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. Interaktywna Diagnoza Problemów Społecznych pomoże w oszacowaniu skali problemu używania substancji psychoaktywnych (alkohol, wyroby tytoniowe, narkotyki, dopalacze) oraz uzależnień behawioralnych w społeczności lokalnej. Wyniki Diagnozy posłużą m.in. do opracowania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Ciechanów na 2024 r.
Udział w badaniu jest anonimowy. Ankietę mogą wypełnić dorośli mieszkańcy Ciechanowa. Drugą grupą, która zostanie poddana badaniu są właściciele i pracownicy punktów podawania i sprzedaży napojów alkoholowych. We wrześniu do ankietowanych dołączą też uczniowie klas IV – VIII ciechanowskich szkół podstawowych. Dla nich przygotowana zostanie wersja ankiety dostosowana do wieku, również w formie elektronicznej.
Link do ankiety znajdziecie TUTAJ