Modernizacja miejskiego oświetlenia ma zdaniem miasta pozwolić na realne oszczędzanie energii. Powodem inwestycji są m.im lawinowo rosnące ceny od stycznia 2023 r. To właśnie wtedy miasto ma zapłaci za nią kilkakrotnie więcej. Ponadto rząd wraca do 23% stawki VAT na energię elektryczną, co spowoduje jeszcze bardziej dotkliwe obciążenie dla budżetu Ciechanowa i innych miast w Polsce.
To nie pierwsza tego typu energooszczędna decyzja w Ciechanowie. Przypomnijmy. Ciechanowski ratusz zdecydował. Od 15 listopada lampy oświetlenia ulicznego będą codziennie wyłączane na okres trzech godzin (od godz. 1.30 w nocy do godz. 4.30 nad ranem).
- Powszechna drożyzna uderza w samorządy. Ograniczenia czuć już nie tylko w portfelach Polaków, ale będą dostrzegalne także na ulicach polskich wsi i miast. Realia kosztowe są takie, że od stycznia 2023 r. czeka nas ponad trzykrotna podwyżka cen energii. Maksymalne ceny energii przyjęte przez rząd oznaczają dla nas w Ciechanowie właśnie taką dużą podwyżkę. Oprócz zwykłych ograniczeń w świeceniu lamp realizujemy również szereg inwestycji, które pozwolą nam ograniczać lawinowo rosnące rachunki. Mowa tu chociażby o zastosowaniu reduktorów mocy, instalacji paneli fotowoltaicznych czy wymianie lamp na energooszczędne ledowe - powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
W najbliższych miesiącach na terenie miasta wymianie będzie podlegać ponad 1100 opraw oświetlenia ulicznego.
W celu ograniczenia kosztów bieżących na pętli miejskiej wyłączone zostało oświetlenie ścieżek rowerowych. Już rozstrzygnięto przetarg i podpisano umowę dotyczącą montażu reduktorów mocy (13 obwodów sieci oświetleniowej) na tej samej drodze.