Dr Bogumiła Umińska jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie, Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, gdzie w 2015 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Jest również absolwentką Podyplomowego Studium Muzeologicznego w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ w Krakowie.
Pracuje w ciechanowskim Muzeum od 1984 roku, początkowo w Dziale Przyrodniczym, organizując wiele wystaw w tym zakresie, a od 1992 roku – Historycznym, pełniąc od 1996 roku funkcję kierownika, a od 2019 roku kustosza dyplomowanego.
Pani Bogumiła jest autorką wielu wystaw, informatorów oraz artykułów w prasie regionalnej i periodykach naukowych, książek dotyczących północnego Mazowsza w XIX i XX wieku, ruchu niepodległościowego i mazowieckiego ziemiaństwa. Jest inicjatorką cyklu konferencji naukowych Ziemianie Mazowsza oraz redaktorką wydawnictw z nimi związanych.
Jej zaangażowanie na rzecz promowania historii naszego regionu daleko wykracza poza standardowy zakres obowiązków. Prezentowane projekty mają charakter autorski i podparte są profesjonalnymi badaniami naukowymi. Jednym z pól jej aktywności jest historia Ciechanowa, któremu poświęciła wiele wystaw i publikacji.
Dr Umińska organizowała wystawy poświęcone 11. Pułkowi Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, który stacjonował w naszym mieście w latach 1921-1939, uczestnicząc w jego życiu społeczno-kulturalnym. Przypominała jego historię od powstania, poprzez udział w wojnie polsko-bolszewickiej, aż po II wojnę światową. Wiele miejsca w swojej aktywności poświęciła ciechanowskiej Polskiej Organizacji Wojskowej, formacji paramilitarnej, mającej bezpośredni i znaczący udział w odzyskaniu przez miasto niepodległości, organizując wystawę i wydając publikację Polska Organizacja Wojskowa w obwodzie ciechanowskim.
Laureatka badała również zaangażowanie jej bohaterów w walkach o granice wschodnie w wojnie 1920 roku. Zorganizowała autorskie wystawy, poświęcone zarówno 100. rocznicy odzyskania niepodległości, jak też 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, przedstawiając te wielkie wydarzenia ze szczególnym uwzględnieniem roli Ciechanowa i ziemi ciechanowskiej.